Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Avustralya Merkez Bankası (RBA), gösterge faiz oranını zayıf ekonomik görünümüne yanıt olarak ve ülke para biriminin güçlenmesini önlemek amacıyla yeni bir rekor düşük seviyeye çekme kararı aldı.

RBA’nın Salı günü yaptığı açıklamaya göre Guvernör Glenn Stevens ve bankanın yönetim kurulu gösterge faiz oranını yüzde 2.25’ten yüzde 2’ye çekti. Söz konusu karar Bloomberg anketine katılan 29 ekonomistin 25’i tarafından doğru şekilde tahmin edildi.

Politika yapıcılar geçtiğimiz ay yaptıkları uyarıda madencilik dışı sanayi yatırımlarının düşebileceğini belirtmişlerdi. Madencilik dışı sanayi yatırımları, ekonomideki durağanlığın engellenmesi bakımından önem arz ediyor. 12 Mayıs’ta yıllık bütçesini sunacak olan hükümetin potansiyelinin altında bir büyüme gösteren bir ekonomiye ek teşvik sunması düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Avustralya, toparlanan para birimi ve gerileyen demir cevheri fiyatlarından da olumsuz etkileniyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli ekonomistlerinden Felicity Emmett, “Gerileyen emtia fiyatları dikkate alındığında madencilik yatırımları tahminlerden de düşük gerçekleşebilir. RBA kararı büyüme tahminlerinde aşağı yönlü bir düzeltme gelme olasılığını yansıtıyor” dedi.

Merkez bankası, Cuma günü çeyrek dönemlik ekonomik tahminlerini açıklayacak.