Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisseleri, istihdam ve verimlilik verilerinin ekonominin faiz artırımına dayanacak kadar güçlü olmadığını endişelerini şiddetlendirmesi ile ardından 1 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dow Jones Endeksi 86,22 puan veya yüzde 0,48 azalışla 17.841,98 puana gerileyerek, 2015 kazançlarını sildi. Standard & Poor's 500 Endeksi 9,31 puan veya yüzde 0,45 gerileyerek 2.080,15 puana, Nasdaq Teknoloji Endeksi de 19,69 puan veya yüzde 0,40 düşüşle 4.919,64 puana geriledi.

Endekslerin yönünde, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın finans sektörüne ilişkin açıklamalar belirleyici rol oynadı. Yellen, Fed'in bankacılık sektörünü daha güvenli hale getirmek için adım atmaya hazır olduğunu belirterek, sorunlu teşviklerin krize elverişli ortam hazırladığını ifade etti.

Ayrıca, hisse senetlerindeki değerlenmenin oldukça yüksek olduğu vurgulayan Yellen'ın bu eleştirisi piyasaları olumsuz etkiledi. Öte yandan, ABD'de Çarşambe günü açıklanan verilere göre, ADP özel sektör istihdamı Nisan'da 169 binle beklentilerin altında kalarak, Ocak 2014'ten bu yana en kötü seviyeye geriledi. ABD’de emeğin maliyetlerinin artmasıyla birlikte verimlilik ilk çeyrekte düşerken, bu durum son 8 yılda ilk kez ardarda düşüşü tetikledi.

Analistler, yatırımcıların Perşembe günü Nisan ayı tarım dışı istihdam verisine odaklanacağını belirtiyor. Tarım dışı istihdam Mart'ta 126 bin kişiyle beklentinin çok altında kalarak, son 15 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.