Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Chicago Fed Başkanı Charles Evans’a göre Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verileri faiz artırımının 2015 yerine 2016’da yönelik tartışmanın sürdürülmesi için bir neden teşkil edebilir.

Evans bu hafta yaptığı değerlendirmede merkez bankasının faiz oranlarını artırmadan önce ücretlerin yükseldiğine dair daha fazla kanıt görmek için beklemesi gerektiğini söyledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlere göre ortalama saatlik ücretler Nisan ayında sadece yüzde 0.2’lik bir artış gösterecek. Mart ayında bu seviye yüzde 0.3 idi ve geçtiğimiz yılın ortalamasına paraleldi.

Tahvil yatırımcıları Cuma günü açıklanacak istihdam verisini yakından takip edecekler. 3 Nisan’da açıklanan Mart ayı istihdam verisi beklentilerden zayıf gelerek Bloomberg ABD Hazine Tahvili Endeksi’ni yüzde 0.4 yukarı yöneltmişti. Piyasa o zamandan bu yana o kadar büyük bir ralli yapmadı. 6 Mart’ta açıklanan istihdam verisinin ardından ise tam tersi gerçekleşmişti. Tahvil endeks yüzde 0.7 ile iki ayın en sert düşüşünü göstermişti.

Mizuho Asset Management tahvil yatırımcılarından Yusuke Ito, “Ücretler baskılandırılmış durgun seyrediyor. İşgücü piyasası gelişme göstermesine rağmen bu yıl yapılacak bir faiz artırımını doğrulayacak kadar güçlü değil” dedi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler ABD’li işverenlerin Nisan ayında 230,000 istihdam sağladıkları tahmininde bulunuyorlar. Mart ayında bu seviye 126,000 idi.