Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ukrayna'da yatırımcılar, ülkenin 23 milyar dolarlık borcu için Haziran ayına kadar yeniden yapılandırma anlaşmasına varamayacağını düşünüyor. Ukrayna'nın müzakere ettiği borç yeniden yapılandırma planı, 40 milyar dolarlık uluslararası kurtarma programının bir parçası. IMF, Mart ayında 5 milyar dolarlık ilk dilimi serbest bıraktı, ancak IMF'nin ikinci dilim için haziran ayında karar vermesi bekleniyor.

İç savaşın yıkımına uğramış ve resesyonla mücadele eden ülkede yatırımcılar ülkede olası bir temmerrüde karşı hazırlanıyor. Ancak Ukrayna Maliye Bakanı Natalie Jaresko, hükümetin, euro-bond sahipleriyle müzakereleri tamamlama zamanında bir anlaşmaya varma taahhüdüne bağlı olduğunu söyledi.

Ülkenin iflas etmeyeceği tahmininde bulunun Jaresko, müzakerelerin uzaması durumunda borçlarını çevirmesinin zorlaşabileceğini belirtti. Geçen ay tahvil sahipleri vadesi gelen bir ödemenin üç ay ertelenmesini kabul etti.

Kreditörlerle borç yeniden yapılandırma müzakerelerinde bazı ilerlemeler sağlanmış olsa da bankacılar Haziran ayında bir anlaşmaya varılamayacağını düşünüyor. Ülkenin tahvillerinin büyük bölümünü elinde bulunduran kreditörlerden oluşan bir komite, Ukrayna'ya bir geri ödeme planı sundu, ancak hükümetten bir yanıt gelmiş değil.

Ukrayna'nın müzakere ettiği borç yeniden yapılandırma planı, 40 milyar dolarlık uluslararası kurtarma programının bir parçası. Bunun 17.5 milyar dolarını Uluslararası Para Fonu (IMF)sağladı.