Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ekonomistlere göre ABD’nin Nisan ayı istihdam verisinin toparlanma göstermesi Fed’in faiz oranını Eylül ayında artıracağına yönelik beklentilerin sürmesini sağladı. Öte yandab bazı yatırımcılar ise faiz artırımının bu yıl gerçekleştirileceğine yönelik iddialarını düşürdüler.

Washinston’daki Cornerstone Macro LLC ortaklarından Roberto Perli, “İşgücü piyasası gelişim göstermeye devam ediyor. Politika yapıcılar Eylül ayının faiz artırımı için temel olduğunu düşünüyorlardı, bu değişmedi” dedi.

Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan veriye göre ABD’li işverenler Nisan ayında 223,000 istihdam sağladılar. İşsizlik oranı yüzde 5.4 ile Mayıs 2008’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Fed Başkanı Janet Yellen ve çalışma arkadaşları, Aralık 2008’den bu yana ilk kez gerçekleştirecekleri faiz artırımı için işgücü piyasasının gücünü değerlendiriyorlar. Bloomberg’in 22-24 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği ankete katılan 59 ekonomistin yüzde 73’ü ilk faiz artırımının Eylül ayında geleceği tahmininde bulunuyor.

CME Group Inc.’e göre Cuma günkü istihdam verisi traderları faiz artırımı için Aralık ayı beklentilerini yüzde 62’den yüzde 52’ye düşürmeye teşvik etti. Federal fonlar ve euro dolar vadelileri, faiz artırımının ekonomist beklentilerinden daha geç gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Fed’in Haziran ayında artırım yapacağına yönelik ihtimal, Mart ayı istihdam verisine yapılan aşağı yönlü revize ve ücretlerdeki zayıf artış ile düştü. Revizyona göre Mart ayında istihdam 85,000 ile Haziran 2012’den bu yana en düşük yükselişi gösterdi. Saatlik ücretler bir yıl önceye göre yüzde 1.2 yükselerek ekonomist tahminlerinin altında kaldı.

New York’taki JPMorgan Chase & Co. ABD baş ekonomisti Michael Feroli, “Haziran ayı artırımı önündeki engel gerçekten yüksek” dedi. Feroli faiz artırımının Eylül ayında geleceği yönündeki beklentisini koruyor.

İşsizlik oranındaki düşüş, Fed yetkililerinin tam istihdam olarak tanımladığı seviyeye yaklaşmalarını sağladı ancak yine de daha da gerilemesi gerekiyor. Yetkililer Mart ayında tam istihdam beklentilerini yüzde 5.2 ile 5.5 aralığından yüzde 5 ile 5.2 aralığına indirmişlerdi.

Wells Fargo Securities kıdemli ekonomisti Mark Vitner, “İstihdamda aylık 200,000 civarında bir tempo sürdürüldüğü sürece, ekonomi faiz oranlarında hafif bir yükselişe dayanabilir” şeklinde konuştu.