Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, hükümetlerin bazen kazara temerrüde düşebileceğini söyledi. Schaeuble’ın değerlendirmesi, Yunan yetkililerin kreditörlerle daha iyi bir anlaşma için ısrar ettiği ve Yunanistan’ın likidite sorununun kritik bir seviyeye yükseldiği bir dönemde geldi.

Yunanistan, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Pazartesi günü yapacakları toplantıya hazırlanıyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB), söz konusu toplantıda kurtarma paketi anlaşması ile ilgili ilerleme sağlanamaması durumunda Yunanistan’ın banka fonlamasına erişiminin kesilebileceğini ifade etmişti. Yunanistan kreditörleri, hükümetin ekonomiyi onarma planlarının ek finansal desteği doğrulayacak kadar detaylandırılmadığını belirtmişlerdi.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’un Cumartesi yayımladığı röportajda Schaeuble , “Dünya genelindeki deneyimler, bir ülkenin aniden borçlarını ödeyemez hale gelebileceğini gösteriyor” dedi. Yunanistan euroda tutulması için elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Schaeuble, “Başarısız olunursa bu bizden dolayı olmayacak” diye konuştu.

Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem İtalyan gazete Corriere della Sera’ye yaptığı değerlendirmede, “İki taraf da geçtiğimiz birkaç günden ilerleme kaydedildiğini belirtti. Ancak Yunanistan daha fazla yardım elde etmeye yetecek kadar eylem gerçekleştirmedi. İlerleme kaydettik ama bir anlaşma sağlamaya yakın değiliz. Pazartesi günü yapılacak Euro Grubu toplantısında bir anlaşma çıkmayacağı kesin. Daha fazla zamana ihtiyacımız var ama ne kadar olduğunu bilmiyorum” dedi.