Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hisseleri, merkez bankasının ekonomiyi desteklemek için 6 ay içinde üçüncü kez faiz oranlarını indirmesinin ardından finans ve teknoloji şirketleri öncülüğünde iki haftanın en büyük rallisini gerçekleştiriyor.

China Citic Bank Corp., China Life Insurance Co. ve Poly Real Estate Group Co. yüzde 2’den fazla prim yaptı. Çin Merkez Bankası (PBOC) son 6 ay içinde 3. kez faiz indirimine gitti. Banka bir yıl vadeli gösterge borç verme faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 5.1’e çekti. Bir yıllık gösterge mevduat faizi oranını da 25 puan indirerek yüzde 2.25 olarak belirledi. Mevduat faizi üst sınırını ise yüzde 130'dan yüzde 150'ye çıkardı. Teknoloji ve enerji şirketleri yükseliş gösterdi. Dr. Peng Telecom & Media Group Co. ve GD Power Development Co. en az yüzde 4 değerlendi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.6 artış göstererek yerel saat ile 14:28’de 4,316.27 puana geldi. Para politikasındaki son gevşeme, ihracat ve enflasyon verilerinin talebin zayıfladığına işaret etmesi ve gösterge endeksin 5 yılın en sert haftalık düşüşü kaydetmesinin ardından geldi.

Şanghay’daki Shenwan Hongyuan Group Co. traderlarından Gerry Alfonso, “Faiz indirimi hisse senedi piyasasını destekleyecektir” dedi. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.9 yükseldi. CSI 300 Endeksi yüzde 2.6 arttı.