Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Küresel tahvil piyasasında iki yılın en kötü düşüşü yaşanıyor. Tahvillerdeki düşüş, yatırımcıların tahvil faizlerinin dengelenme öncesinde ne kadar yükselebileceğini değerlendirmeye başlamaları ile 433 milyar dolara ulaşarak derinleşti.

Bank of America Merrill Lynch endeksine göre küresel sabit getiri piyasalarının değeri, 17 Nisan’daki 45.51 trilyon seviyesinden Salı günü 45.07 trilyon dolara geriledi.

New York’taki United Nations Federal Credit Union baş yatırım yetkilisi Christopher Sullivan, “İnsanlar, tahvil faizlerinin rekor düşük seviyelere gerilemesi ile korkunç bir rahatlık içine girdiler. Eğilimin değişmesi öncesinde çıkabileceklerini düşündüler ancak öyle olmadı. Pek çok insan hazırlıksız yakalandı ve tahvillerdeki hareket şiddetlendi” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı Salı günü 3 yıl vadeli tahvil ihalesi gerçekleştirdi. 10 ve 30 yıl vadeli ABD Hazine tahvili ihaleleri Çarşamba günü yapılacak.

10 yıl vadeli ABD gösterge tahvil faizi Çarşamba günü Tokyo saati ile 11:29’da yüzde 2.25 seviyesinde yatay bir seyir izledi.

17 Nisan-12 Mayıs: Yatırımcılar tahvil faizlerini rekor düşük seviyelere iten rallinin sonlanıp sonlanmadığını sorgulamaya başladılar. Bunda Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) parasal genişleme programının (QE) bölgedeki deflasyon riskini ortadan kaldırıyor gibi görünmesi etkili oldu. Tahvil piyasası 433 milyar dolar kayıp verdi.

2 Şubat-13 Mart: Deflasyon endişesinin yeniden canlanmasının ardından ABD’de istihdam artışlarının beklentileri aşması Fed’in faiz artırımını yılın ikinci yarısında gerçekleştireceği spekülasyonunu alevlendirdi. Tahvil piyasası 1.5 trilyon dolar kayıp verdi.

14 Haziran 2013-30 Haziran 2013: Fed Başkanı Ben S. Bernanke, sürdürülebilir büyüme sinyalleri görülmesi halinde merkez bankasının tahvil alım programını azaltabileceğini belirtti. Bu da tahvil piyasasında satış dalgasına yol açtı. Tahvil piyasası 1.5 trilyon dolar kayıp verdi.

4 Kasım 2010-15 Aralık 2010: Tahvil faizleri, Fed’in parasal genişlemenin ikinci raunduna başlaması ile yükseldi. Bu durum ek QE’nin enflasyona yol açacağı endişesini destekledi. Aynı zamanda Avrupa liderler bölgenin tahvil krizini önlemede güçlük çektiler. Tahvil piyasası 1.95 trilyon dolar kayıp verdi.