Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Nikel, Londra ve Şanghay’da, artan stoklar nedeniyle bir ayın ilk haftalık düşüşüne yaklaşıyor.

Londra Metal Borsası'nın izlediği depolarda geri çekilmek için uygun durumda olan metal miktarı, son iki seansta toplam stokların 30 Nisan’daki rekor seviyesine yaklaşması sonucu, yüzde 1.1 arttı. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası teminatlı arzları bu hafta 1,451 ton arttı. Bu kazanç  ticaretin başladığı Mart’tan bu yana ilk kazanç oldu.

Pekin Antaike Information Development analisti Celia Wang, “Nikel yatırımcıları, satışa dönük alımlarda ciddi artış görmemeleri nedeniyle, son dönemdeki fiyat artışlarından endişeli. Londra’da ve Şanghay’daki stoklar bu hafta arttı ve metallerin biraz geri çekilmesi için sebep sundu” diye konuştu.

3 ay vadeli nikel Londra Metal Borsası’nda Şanghay saatiyle 13:19’da yüzde 1.1 yükselerek ton başına 13,925  dola seviyesine geldi. Temmuz SHFE vadelileri hafif bir değişimle ton başına 17,639 dolar oldu.

Fiyatlar, Londra’da bu hafta yüzde 2.6 değer kaybederken, 4 haftanın ilk düşüşüne yaklaştı. Vadeliler Şanghay'da ise 5 haftanın ilk düşüşüne doğru gidiyor.

Bakır, Londra’da küçük bir değişimle ton başına 6,403 dolardan işlem gördü. Temmuz vadelileri Comex’de yüzde 0.1 düşerek pound başına 2,92 dolar olurken, Temmuz vadelileri Şanghay’da yüzde 0.5 düşerek ton başına 45,860 yuan seviyesine geriledi.