Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisseleri, hisse geri alımı beklentileri ve tahminlerden güçlü gelen kar açıklamaları ile sigorta şirketleri öncülüğünde yükseliyor.

Dai-ichi Life Insurance Co., hisse geri alımı yapacağı ve net gelirin beklentilerin üzerinde yükseleceği açıklamasının ardından yüzde 10 prim yaptı. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., karının rekor seviyeye ulaşması ve 100 milyar yenlik (837 milyon dolar) geri alım yapacağını duyurmasının ardından Topix endeksindeki en büyük yükselişi gösterdi. Sumitomo Electric Industries Ltd., beklentilerin üzerinde bir temettü öngörmesi ile birlikte yüzde 7.4 değerlendi. Takeda Pharmaceutical Co., karının analist beklentilerinin altında kalması sonrasında yüzde 3.7 geriledi.

Topix endeksi, yüzde 0.9 yükselerek Tokyo saati ile 12:37’de 1,621.09 puan oldu. Endeks geçtiğimiz hafta yüzde 1.2 arttı. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.6 artış ile 19,848.65 puana geldi.

Resmi verilere göre Japonya’da makine siparişleri Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2.9 yükseldi. Ekonomistler yüzde 1.5’lik bir artış öngörüyordu.