Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, ülkenin önde gelen bankalarından Royal Bank of Scotland'taki (RBS) kamu hisselerinin, önümüzdeki aylarda satışına başlanacağını söyledi.

Osborne, Londra'nın finans merkezi City of London'da yaptığı konuşmada İngiltere'nin 2008 finans krizinin ardından 45 milyar sterlin yatırım yaparak kurtardığı bankadaki kamu hisselerinin satışının yapılacağını söyledi.

Maliye Bakanı, konuşmasında hisselerinin henüz 2008 yılındaki yatırım fiyatının üzerinde olmadığını kabul etmesine rağmen, RBS'in hisselerinin satışının toplamda vergi mükelleflerinin yararına olacağını savundu.

İşçi Partisi hükümetinin 2008 yılında RBS'in kurtarılması planı için 45 milyar sterlin değerinde yatırım yaptığını belirten Osborne, "Bu dünyada tek başına en büyük banka kurtarmasıydı. Bu banka toplamda 60 binden fazla kişiye istihdam sağlarken, küçük şirketlerin dörtte birine kredi veriyor" dedi.

Osborne, "Hükümetin bankadaki hisselerinin satışına başlanmasın her iki taraf için de doğru karar olduğuna şüphe yok. Bu sadece benim değil aynı zamanda İngiltere Merkez Bankası Başkanı'nın da değerlendirmesi" dedi.

George Osborne, önümüzdeki aylarda bankadaki kamu hisselerinin satışına başlanacağını belirterek, daha fazla beklemenin ekonomik maliyeti daha da artırabileceğini söyledi. İngiliz hükümetinin RBS'de yüzde 62 oranında hissesi bulunuyor.

HSBC'ye mesaj

Londra'nın finans merkezi City of London'ın sadece finans piyasalarının değil, aynı zamanda sigortacılık, varlık yönetim şirketlerinin de merkezi olma konusunda liderliğini sürdürmesini istediğini söyleyen Osborne, "Avrupalı ve küresel bankaların yönetim merkezleri için Britanya'nın en iyi yer olmasını istiyorum" dedi.

İngiltere'nin en büyük bankası HSBC, yönetim kurulunun, bankanın küresel yönetim merkezini yakın zamanda Londra'dan başka bir ülkeye taşımayı değerlendirdiğini bildirmişti. Hong Kong Parasal Otoritesi ise HSBC'nin küresel yönetim merkezini Londra'dan Hong Kong'a taşıması halinde pozitif tutum alacaklarını duyurmuştu.

AA