Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Mizuho Bank'ın FX Stratejisti Wei Liang Chang, "Koalisyonda hangi partilerin olacağının netleşmesi durumunda TL, dolar karşısında güçlenebilir. Politik belirsizlik, TL üzerinde baskı oluşturuyor" dedi.

Dolar/TL , bu haftanın başında, genel seçimlerde hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edememesinin etkisiyle 2,8097 ile tarihi zirvesini gördü. Analistler, siyasi partilerin hükümet kurma çalışmaları ve bu konuda yapılacak açıklamaların kısa vadede piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olacağını ifade ediyor.

Kur üzerindeki baskı nedeniyle TCMB'nin daha sıkı bir para politikası yürütmesinin beklenebileceğini dile getiren analistler, dolar/TL'de 2,80 ve 2,84 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu, bu seviyelerin aşılması durumunda ise 2,95 seviyelerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan merkezi Japonya'da bulunan Mizuho Bank'ın FX Stratejisti Wei Liang Chang, AK Parti önderliğinde kurulan bir koalisyon hükümetinin büyük ihtimal olduğunu, hükümet ortaklarının kesinleşmesinin ardından belirsizliğin bir kısmının yok olacağını dile getirdi.

Chang, politik belirsizliğin TL üzerinde baskı oluşturduğunu vurgulayarak, koalisyon hükümetinde hangi partilerin yer alacağının netleşmesi durumunda TL'nin dolar karşısında iyileşme sağlayabileceğini aktardı.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bir dahaki hafta bu yılın sonuna kadar faizlerde yapılabileceği artışı daha aşağıya revize edebileceği öngörüsünde bulunan Chang, bu durumda da dolarda bir geri çekilme olabileceğini kaydetti.

Chang, dolar/TL'nin bu ayın sonuna doğru hız kesebileceğini belirtti.

-"Dolar/TL, ileriki aylarda 2,80 seviyelerinde seyredebilir"-

IHS Global Insight Türkiye Ekonomisti Andy Birch ise, dolar/TL'nin ileriki aylarda 2,80 seviyesinde seyredebileceğini ifade etti.

Doların küresel piyasalarda güçlü konumda olduğunu ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayında faizleri artırabileceğine dair beklentilerden dolayı daha fazla güç kazanabileceğini vurgulayan Birch, belirsizlikten dolayı TL'de görülen kayıpların telafi edilebileceğini, yeni hükümetin yerini alması durumunda TL'nin dolar karşısında toparlanabileceğini anlattı.

Commerzbank Gelişmekte olan Piyasalar Başekonomisti Tatha Ghose de Fed'in eylül ayında faiz artışına gidebileceğini ve dolar/TL'nin 2,80 seviyelerine kadar çıkabileceğini ancak daha sonda 2,75 seviyesinde dengelenebileceğini belirtti.

AA