Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

TBMM'de yapılan 4. tur seçimlerde AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz Meclis Başkanı seçildi.

4. turda Yılmaz 258 oy alırken, Deniz Baykal 182 oy aldı.

Yılmaz canlı yayında yaptığı konuşmada, "Milletimiz, 25. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden öncelikle yeni bir anayasa beklemektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı ekonomik ve demokratik seviye, yeni bir anayasayı zorunlu kılmaktadır. Yeni anayasayı hep birlikte yapmamız gerekir" mesajını verdi.

CHP Sözcüsü Haluk Koç: "Hiç kimse koalisyon için partner aramasın, adaylar ortaya çıkmıştır. Çok da yakışıyorlar, Allah yollarını açık etsin" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Tek bir partinin oylarıyla seçilmiş bir başkan oldu bir kez daha. Keşke muhalefet başarabilseydi bunu. Fakat MHP Meclis Başkanlık koltuğunu AKP'ye armağan etmiş oldu. MHP'ye hayırlı olsun diyorum" yorumunda bulundu.

Özgeçmişi

İsmet Yılmaz, 31 Aralık 2002 ile 8 Mayıs 2007 tarihleri arasında Denizcilik Müsteşarlığında, müsteşar olarak görev yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 114. maddesi gereğince, 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı.

31 Ekim 2007'den itibaren de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapan Yılmaz, 24. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3. döneminde Vecdi Gönül'ün yerine 6 Temmuz 2011'de Milli Savunma Bakanlığına atandı. 25. dönemde Sivas milletvekili olarak TBMM'ye yeniden girdi.

Yılmaz, 4 Temmuz 2011'de yapılan başkanlık seçiminin üçüncü turunda 375 milletvekilinden 322'sinin oyunu alarak TBMM'nin 25. Başkanı seçilen Cemil Çiçek'in ardından, TBMM'nin 26'ncı Başkanı oldu.