Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, Avrupa ve Amerika’da yükselişleri takiben yendeki zayıflamanın Japonya hisselerini desteklemesi ile yükselişi 3. güne taşıyor. Yatırımcılar, ABD’nin aylık istihdam verisi ve Yunanistan gelişmelerini takip ediyorlar.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.1 yükselerek Tokyo saati ile 09:01’de 146.69 puana geldi. Japonya’da Topix endeksi yenin Çarşamba günü yüzde 0.5 gerilemesinin ardından yüzde 1 yükseldi. FTSE China A50 vadelileri yüzde 3.3 yükseldi. Çin, hisse senedi piyasasındaki gerilemenin derinleşmesini önlemek için kredili işlemlerde kuralları hafifletti ve hisse senedi işlem ücretlerini düşürdü.

Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.7, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.5 yükseldi. Endeksler Yunanistan’ın kreditörlerle uzlaşmaya hazır olduğu sinyali vermesi ile yükseliş gösterdiler. Ancak Euro Bölgesi liderleri görüşmelerin 5 Temmuz’de yapılacak referandum sonrası devam edeceğini belirttiler.

San Francisco’daki Heights Asset Management LLC fon yöneticilerinden Michael Cuggino, “Müzakere edilmiş bir anlaşmaya varılması gerek ve ben piyasanın anlaşmaya varılacağına inandığını düşünüyorum. ABD’de ikinci çeyrek dönem şirket karları ve iş gücü verisi piyasanın yönü ile ilgili ipucu sağlayacak” dedi.