Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Hazine tahvilleri, Haziran ayı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ile artış kaydetti, dolar düştü. İsveç kronu İsveç MB’nin faizleri düşürmesi ile euro karşısında yüzde 0.9 zayıflarken, Çin hisseleri 3 ayın en düşük seviyesine indi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi, New York saati ile 09:05’te 4 baz puan düşüş ile yüzde 2.38 düşüş seviyesine geldi. ABD Hazine tahvilleri, ülke ekonomisinin gelişme göstererek Fed’in Eylül’de faiz artıracağı beklentilerini desteklemesi ile bu ay boyunca düşüş göstermişti.

Standard & Poor’s 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.2 yükselirken, Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.2 geriledi.

Solaris Asset Management yatırım baş müdürü Tim Ghriskey, “Bu veriler ekonominin pek çok kişinin inandığı gibi sağlam temeller üzerinde olmadığını gösteriyor. Katılım oranındaki düşüş o kadar büyük bir sorun değil ancak diğer rakamlar zayıflığı ile dikkat çekiyor” dedi.

İstihdam verileri

ABD'de istihdam Haziran'da beklentinin altında gerçekleşirken, işgücüne katılım oranı 1977'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

İşsizlik oranı ise yüzde 5.3'e gerileyerek beklenenden iyi geldi ev 7 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Fed'in yakından takip ettiği saatlik ücretler ise yüzde 0.2 artış beklentisine karşılık değişmeyerek hayal kırıklığı yarattı.