Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Credit Suisse Group AG, dolar karşısında euro işlemi yapmaktan uzak durulmasını tavsiye etti.

Credit Suisse Group AG’ye göre en popüler işlem olan ve günlük 5.3 trilyon dolarlık işlem yapılan euro-dolar, Yunanistan’daki çalkantı ve Fed’in faiz artırım zamanlamasındaki belirsizlik göz önüne alındığında aşırı riskli.

Zürih merkezli banka euro-dolar yerine Kanada doları karşısında işlem yapılmasını tavsiye ediyor. Kanada doları, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile aşığı yönlü hareket ediyor. Credit Suisse, Avusturalya ve Yeni Zelanda para birimleri karşısında sterlin alımı yapılabileceğini belirtiyor.

Stratejistler, euro-doların AMB ve Fed arasındaki para politikası farklı ile yön bulacağı varsayımı ile hareket ediyorlardı. Ancak Avrupa’dan gelen ekonomik iyileşme işaretleri bu varsayımları sona erdirdi. Öte yandan ABD’den gelen karışık veriler faiz artırımı beklentilerinin ötelenmesine yol açtı. Yunanistan’da Pazar günü yapılan referandumdan kreditör taleplerine ret çıkmasına rağmen euro şaşırtıcı bir şekilde dirençli bir seyir izledi. Euro dolar karşısında Haziran ayında yükseliş kaydetti.

New York’taki Credit Suisse Döviz stratejileri müdürü Shahab Jalinoos, “Çok fazla etken var, çok fazla ters akıntı var. ABD’den karışık veriler gerliyor. Euro Bölgesi’nde bazılarının geçici olduğunu söylediği gelişme işaretleri görülüyor. Yunanistan’da ise politik riskler arttı” dedi.