Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan'ın kreditörlerine borcunu ödeyip ödeyemeyeceği konusundaki tartışma sürerken, ünlü Fransız ekonomist Thomas Piketty'nin 27 Haziran tarihli bir röportajında söylediklerini yeniden hatırlayabiliriz.

21. yüzyılda Sermaye kitabıyla dünyanın en etkili ekonomistlerden biri olan Piketty, Alman Die Zeit gazetesiyle yaptığı röportajda tarihten bir örnek vererek durumu özetliyordu. Piketty şunları söyledi:

“Almanya borçlarını ödeme konusunda tarihiyle yüzleşmedi. Almanya'nın tarihi bu anlamda bugünkü Almanlar için çok önemli olmalı. Ulusal borç tarihine bakalım: Büyük Britanya, Almanya, Fransa, hepsi bir zamanlar şu anda Yunanistan'ın olduğu durumdaydı, hatta daha da borçluydu. Hükümet borcundan alacağımız ilk ders yeni bir sorunla karşı karşıya değiliz. Borcu geri ödemenin pek çok yolu var, sadece bir yolu yok, ancak Berlin ve Paris'in Yunanlıların inanmasını istediği şey bu.”

Kendi kitabı için yaptığı araştırmaya göre Almanya'nın dış borcunu ödememek noktasındaki en iyi örnek olduğunu belirten ekonomist, tarihte Almanya gibi birçok ülkenin borçlarının silindiğini ve bu anlamda kimsenin belli bir yol izlemediğini söyledi.

Almanya'nın ahlaki bir düzlemde Yunanistan'ı eleştirmesini komik bulduğunu ifade eden Piketty "Almanya borçlarını hiç ödememiş bir ülke. O yüzden bu konuda diğer ülkelere ders vermeye hakkı yok" ifadelerini kullandı.