Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İngilitre Dışişleri Bakanı Philip Hammond'un çoklu görüşmeler ile müzakerelerde gelinen noktayı gözden geçiriyorlar.

Taraflar, İran'ın nükleer bomba üretmesini engelleyecek ve yaptırımları kaldıracak bir anlaşmaya ulaşmaya çalışıyor. Birleşmiş Milletlerin (BM) beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 grubu ile İran arasında yürütülen müzakere takvimi Salı günü sona eriyor.

Steinmeier: Başarısız olursak herkes başarısız olur

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, İran ile yürütülen nükleer müzakerelere ilişkin, ''Başarısız olursak herkes başarısız olur. Kazanan hiç kimse olmaz'' dedi.

Viyana'da süren müzakerelerin bugünkü toplantısının ardında gazetecilere açıklamalarda bulunan Steinmeier İran ile yürütülen müzakerelerin hafta sonunda tamamlanmasının beklendiğini belirterek, buradan uzlaşmacı bir sonuçla ayrılmayı umduğunu ifade etti.

Steinmeier, müzakerelerden iki sonuç çıkabileceğini vurgulayarak, ''Ya buradan hep beraber kazanacağız bu sorun çözülmüş olacak Ortadoğu'nun güvenliğine bir katkı sağlayacağız ya da başarısız olursak herkes başarısız olur. Kazanan kimse olmaz'' diye konuştu.

Burada 12 yıl süren sorunun çözülebileceğini vurgulayan Steinmeier, tarihi bir fırsatla karşı karşıya olduklarını, bunun için uzlaşı ve cesaret gerektiğine dikkati çekti.

Steinmeier, Yunanistan'daki referandumun sonucunu kabul etmek durumunda olduklarını belirterek, referandum sonucunun neler getireceğinin ilk olarak Yunanistan'a bağlı olduğunu kaydetti.

Yi: Müzakerelerde bir çözüm olacağına inanıyoruz

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer müzakerelerde kapsamlı bir anlaşmaya ulaşılabilir olduğunu söyledi.

Yi, Avusturya'nın başkenti Viyana'da nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Coburg Otel'e gelişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bütün taraflar için özellikle ABD ve İran için bugün ve yarının çok önemli olduğunu belirten Yi, "Halen bazı önemli sorunlar var. Kabul edilebilir bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyoruz. Kapsamlı bir nükleer anlaşmaya ulaşılabilir" dedi.

Yi, Çin olarak ülkesinin müzakerelerin ilerlemesine yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi.

AA