Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İran ile nükleer müzakerelere ilişkin, "Anlaşmaya varmaya her zamankinden daha yakınız. Ancak halen taraflar arasında çok ciddi farklılıklar görülmekte ve bu sadece ABD hükümetinin değil 5+1 ülkelerinin genel kanaatidir. Arada yaşanan sorunlara rağmen görüşmelerin devamı önemlidir" dedi.

Earnest, günlük basın brifinginde, İran ile devam eden müzakerelerin sonuçlanmasına çok yaklaşıldığını söyledi.

Bu bağlamda müzakerelerin sürmesinin önemine işaret eden Earnest, anlaşmaya varmaya her zamankinden daha yakın olduklarını dile getirdi.

Earnest, "Ancak halen taraflar arasında çok ciddi farklılıklar görülmekte ve bu sadece ABD hükümetinin değil 5+1 ülkelerinin genel kanaatidir. Arada yaşanan sorunlara rağmen görüşmelerin devamı önemlidir" ifadelerini kullandı.

"İran ile nükleer müzakerelerde hedef tarihin üçüncü kez ertelenmesine" ilişkin soru üzerine Earnest, "Görüşmelere hedef tarih koymuş olmak İran'a baskı yapmak için önemli. Daha önce belirlediğimiz tarihleri aşmış olmamıza rağmen taraflar arasında sonuca dönük görüşmelerden ve bir sonuca ulaşacağımız takdirde görüşmelerin devam etmesinden yanayız" diye konuştu.

Görüşmeler 10 Temmuz'a kadar uzatıldı

Ülkeler arasındaki nihai anlaşma için 30 Haziran olarak belirlenen son tarih, görüşmelerin taraflar arasında bir sonuca bağlanabilmesi için 7 Temmuz'a kadar uzatılmıştı. Ancak taraflar, bu sürenin dolmasına rağmen masadan anlaşmayla ayrılamadı. Belirlenen sürenin tekrar dolması üzerine, görüşmeler 10 Temmuz'a kadar bir kez daha uzatıldı.

Müzakereler, BM'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 grubu ile İran arasında yapılıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, iki tarafın da siyasi karar almaya ihtiyacı olduğunu belirtti

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, müzakerelerde bazı sorunlar bulunduğunu ve iki tarafın da siyasi karar almaya ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Hammond, Avusturya'nın başkenti Viyana'da, İran ile nükleer müzakerelerin yürütüldüğü otelden ayrılırken, gazetecilere açıklama yaptı.

Müzakerelerde bazı sorunlar bulunduğunu ve her iki tarafın da siyasal karar almaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Hammond, "Çarşamba gecesi Viyana'ya geri döneceğim. Perşembe günü tekrar toplandığımızda sağlam ilerlemer kaydetmiş olmayı dört gözle bekliyoruz" dedi.

Taraflar, İran'ın nükleer bomba üretmesini engelleyecek ve yaptırımları kaldıracak bir anlaşmaya ulaşmaya çalışıyor. BM'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 grubu ile İran arasındaki müzakerelerin, cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

AA