Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

DoubleLine Capital kurucularından Gundlach, Yunanistan’ın Euro’dan olası çıkışının ‘Pandora’nın Kutusu’nu açacağını ve Euro Bölgesi üyeliğinin geçirgen olduğuna dair örnek teşkil edeceğini belirtti.

Gundlach Salı günü Los Angeles’ta yaptığı değerlendirmede, “Yunanistan euro para birimi bölgesinden ‘ağır çekimde’ çıkacak ki bu kısa vadede para birimi içim olumlu olacaktır. Ancak diğer üyelerin de para birliğini terk edip edemeyecekleri sorusu ortaya çıkacak. Bu hiçbir zaman bir tane olmaz” diye konuştu.

Bloomberg’in derlediği verilere göre beş yaşındaki DoubleLine Sabit Getirili Yatırım Fonu, bu yıl yüzde 1.4 getiri sağladı ve dengi fonların yüzde 95’ini geride bıraktı. Geçtiğimiz 5 yılda ise 4.4 milyar dolarlık fon denklerinin yüzde 97’sini geçti. Firmanın 46.6 milyar dolarlık Total Return Tahvil Fonu bu yıl yüzde 1.4 getiri sağladı ve denklerinin yüzde 77’sini geride bıraktı. Geçtiğimiz 5 yılda fon yüzde 6.8 getiri sağladı ve rakiplerinin yüzde 99’unu geçti.

Avrupalı liderler Yunanistan’ın kemer sıkmaya karşı tutum sergileyen hükümetine yeni ekonomik reform teklifleri sunması ve nihayetinde yardım paketini elde etmesi için Pazar gününe kadar süre tanıdı. Aksi halde liderler ülkenin eurodan çıkışı için daha önce görülmemiş bir adım atacaklar ve Yunanistan terse çevrilemez olduğu düşünülen euro üyeliğinden çıkarak, Euro Bölgesi’nin bölünmesine neden olacak.