Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Beş aydır devam eden müzakerelerin, hayal kırıklıklarının ve nahoş sürprizlerin ardından Avrupalı liderler, Başbakan Alexis Tsipras’a çıkışı göstermeye hazırlanıyorlar.

Brüksel’de politik bölgenin kalbindeki Justus Lipsius binasında Euro Bölgesi liderleri, para birliğini istikrarsızlaştırdığı için Yunan başbakana çıkıştılar. Ardından Almanya Şansölyesi Angela Merkel, resmi bir ültimatom verdi ve Yunanistan’a Pazar gününe kadar süre tanındı.

Gerilimin yüksek olduğu ve zaman zaman duygusal anların yaşandığı toplantıda, Avrupalı meslektaşları Tsipras’a kıtanın oy verenleri ve vergi mükelleflerinin Yunan halkına yardım etme çabalarının kıymetini bilmede başarısız olduğunu söylediler ve Tsipras’ı bölge genelinde tansiyonu ivmelendirmekle suçladılar. Altı yetkili özel görüşmelerle ilgili bilgilerini paylaşmayı kabul etti ancak bu tarihsel anın hassaslığı dolayısıyla isimlerinin açıklanmasını istemediler.

Litvanya Başkanı Dalia Grybauskaite, “Yunanistan için parti zamanı sona erdi. Avrupa ve Euro Bölgesi, yeni Yunan hükümetinin sorumsuz davranışını ödemeye kesinlikle hazır değil.” dedi.

Toplantının ardından liderler Tsipras’ın yaklaşımını ve yaklaşımının olası sonuçlarını tanımlamak için en sert dili seçmede yarıştılar. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Yunanistan’ı Euro Bölgesi’nde tutmak için “mucize” gerekeceğini söyledi.