Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisseleri, Çin piyasasındaki düşüşü yayıldığı endişesi ile geriledi. Topix endeksi bir yıldan uzun bir sürenin en büyük gerilemesini kaydetti.

Sumitomo Metal Mining Co. yüzde 5.4 değer kaybetti. Mixi Inc. hisse senedi satışı planladığını açıklamasının ardından yüzde 8.5 geriledi. Itochu Corp. 2008’den bu yana en büyük düşüşü gösterdi. Sumitomo Osaka Cement Co., Nikkei 225 Stock Average’de yükseliş gösteren tek şirket oldu.

Topix, yüzde 3.3 gerileyerek Tokyo’da 1,582.48 puandan kapanış yaptı ve 4 Şubat’tan bu yana en sert düşüşü kaydetti. 1,882 üyeli endekste sadece 42 hisse senedi yükseldi. Endekste bulunan 33 sanayi grubunun tümü geriledi. Nikkei 225 yüzde 3.1 düşüş ile 19,737.64 puan oldu ve 18 Haziran’dan bu yana ilk kez 20,000’in altına indi. Nikkei Stock Average Volatilite Endeksi yüzde 30 yükseli ve geçtiğimiz Ağustos’tan bu yana en büyük artışı kaydetti.

Hong Kong’daki Ample Capital Ltd. varlık yönetimi direktörü Alex Wong, “Bugün Japonya’nın aşağı çekilmeye başladığını ve insanların Çin ekonomisinin Japonya’yı olumsuz etkileyeceğinden endişelendiğini gördük. Bu durum piyasaları kademeli olarak aşağı çekecek. Çünkü Çin krizinin boyutu Yunanistan’dan çok daha büyük olabilir” dedi.