Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Çin’de tüketici fiyatları Haziran ayında ekonomist beklentilerinin üzerinde bir yükseliş göstererek talepte istikrarlaşma olduğuna işaret etti. Ancak hisse senedi piyasasındaki gerileme talebi tehdit ediyor.

Çin Ulusal İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ülkenin tüketici fiyatları endeksi geçtiğimiz ay bir yıl önceye göre yüzde 1.4 yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 1.3’lük bir artış öngörüyordu. Mayıs ayında yüzde 1.2 artış görülmüştü. Üretici fiyat endeksi yüzde 4.8 gerileyerek 3 yıldan uzun bir sürelik düşüşü genişletti.

Çin Merkez Bankası Kasım ayından bu yana dördüncü kez faiz indirim kararı almasının ardından Çarşamba günü hisse senedi piyasasını desteklemek için bol likidite desteği sağlayacağını açıkladı. Çin’de hükümet hisse senedi piyasasındaki satış dalgasını frenlemeye çalışıyor. Enflasyon oranı şu an hükümetin yıllık hedefinin yaklaşık yarısı düzeyinde ve bu durum ekonomistlere göre daha fazla parasal gevşeme imkanı sağlıyor.

China Minzu Securities Co. analistlerinden Zhu Qibing, “Tüketici fiyatları daha güçlü bir talebe işaret ediyor. Ancak veri hala düşük bir seviyede seyrediyor. Merkez bankasının şimdilik enflasyonla ilgili endişelenmesine gerek yok” dedi.

Gıda enflasyonu yüzde 1.9’a yükseldi. Gıda hariç fiyatlar bir yıl önceye göre yüzde 1.2 arttı.