Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Borsalarında yaşanan sert düşüş ünlü yatırımcı Bill Gross'un bu yıl içinde ikinci kez ıskalamasına yol açtı. Bir ay önce Çin hisseleri için sat tavsiyesi açıklayan Gross'un bu tavsiyesine kendisinin uymadığı öğrenildi. Gross aynı durumu Nisan ayında Almanya tahvilleri için de yaşamıştı.

Çin borsalarında 1 ay içinde yaşanan sert düşüş ünlü yatırımcıları da ters köşeye yatırıyor. Geçtiğimiz ay yatırımcılarına çin hisseleri için sat tavsiyesi veren Janus Capital'in dünyaca ünlü danışmanı Bill Fross, bu tavsiyeye kendisi uymayınca büyük bir fırsatı kaçırmış oldu.

Gross'un Çin hisseleri için satış yorumunun ardından Şenzen bileşik endeksi bir ayda yüzde 38 kayıp yaşadı. Böylece Gross bu yıl içinde ikinci kez kendi tavsiyesine uymayarak kar fırsatını kaçırdı.

Nisan ayında alman tahvillerinden de çıkış tavsiye eden Bıll Gross'un bu tahmini tutmuş ancak Gross yine bu tahmine paralel pozisyon almamıştı.  

Bloomberg'e konuşan Gross "Keşke bazı çin hisselerini satsaydım diyorum. Ancak portföy yöneticisinin doğasında asla mutlu olmamak vardır" diye konuştu. Gross, Çin piyasaları için düşük likidite riskine de dikkat çekti.