Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Sektör temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni hükümeti kurma konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'na bugün yapması beklenen görevlendirmeyle ilgili görüşlerini paylaştı.

"Ekonomiye odaklanmamız gerekiyor"

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, hükümetin bir an önce kurulmasını beklediklerini belirterek, "Bu süreçte tüm partiler fedakarlık etmeli. Çok zaman kaybettik. Ekonomiye odaklanmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Daha önce hazırlanan eylem planlarının uygulamaya geçirilmesini istediklerini dile getiren Tanrıverdi, yeni bir seçimin Türkiye ekonomisi için çok büyük olumsuzluklar ortaya çıkaracağını savundu.

"Bir an önce hükümet çıkmasını bekliyoruz"

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, hem perakende sektörünün hem de genel ekonominin çözüm bekleyen pek çok sorunu olduğuna işaret ederek, "Bu sorunları çözecek olan hükümetlerdir. Ekonominin rayından çıkmaması için mevcut parlamento aritmetiğinden bir an önce hükümet çıkmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Muhatabımız belli olsun istiyoruz"

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat ise seçim sonucunda sandıktan uzlaşı çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

"Sandıktan çıkan bu sonucun parlamentoda da yerini bulmasını istiyoruz. Bu süreç ne kadar kısa olursa sanayicimiz için de o kadar hayırlı olur. Ankara'daki hükümet boşluğu Türk sanayici ve yatırımcısının hiç istemediği bir durum. Muhatabımız belli olsun istiyoruz."

"Geciktiğimiz her gün ülke ekonomisi için kayıp"

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin de iş dünyası olarak seçmenin 7 Haziran'da ortaya koyduğu irade ışığında bir an önce yeni hükümetin kurulmasını beklediklerini belirtti.

Geciken her günün ülke ekonomisi için kayıp olduğunu aktaran Çetin, en kısa zamanda hükümetin kurularak ekonomiye odaklanılması gerektiğini dile getirdi.

"Belirsizlik bir an önce giderilmeli"

İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) İbrahim Çağlar, yeni hükümetin kurulması sürecine ilişkin, "İster erken seçim, ister koalisyon belirsizlik bir an önce giderilmeli" dedi.

 İş dünyası olarak her daim umutlu olduklarını aktaran Çağlar, "Biz her daim üretmenin peşindeyiz. Yatırımdan, fedakarlıktan asla kaçmadık. Hükümetlerin kurulup, yönetilemediği gün de kaçmadık, yüzde 70 enflasyonla boğuşurken de kaçmadık, küresel kriz dünyayı kasıp kavururken de kaçmadık. Çok şükür, bugün dimdik ayaktayız" ifadelerini kullandı.

Ticaretin netlik ve öngörü istediğini dile getiren Çağlar, "Siyasilerimiz de bizim kadar bu işin bilincine varsın. Gereken duyarlılığı göstersin. Herkesi görev başına davet ediyoruz ama görevden kaçmak da sizin tercihiniz. O zaman biz de gereğini yaparız" değerlendirmesini yaptı.

 

AA