Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD ve Almanya tahvilleri, Yunanistan’in eurodaki yerini korumak için tekliflerini sunmasının güvenli varlık talebini azaltması ile geriliyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin fiyatı dün yaşadıkları iki ayın en sert düşüşünü, Yunanistan için bir anlaşmanın yakın olduğu spekülasyonlarının ardından genişletti. Yunanistan’ın Alexis Tsipras liderliğindeki hükümeti, ülkenin euroda kalabilmesini sağlamak amacıyla kreditör taleplerinin çoğunu karşılayan bir teklifi Perşembe gecesi sundu. Yunanistan teklifinde, reform ve harcama kesintileri karşılığında kreditörlerden 3 yıllık ve 53.5 milyar euroluk (59.2 milyar dolar) bir kurtarma kredisi istedi. 10 yıllık Almanya tahvilleri, de düşüşü üçüncü güne taşıdı.

Dublin’deki Cantor Fitzgerald LP sabit getiri stratejistlerinden Owen Callan, “Tekliflerinin hemen reddedilmemesi ile birlikte riskli varlıklarda küçük sıçramalar görmeye devam edebiliriz. Çin meselesinin arka planda sürdüğü görülüyor. Dolayısıyla sadece Yunanistan haberleri riskli varlıklarda sıçrama anlamına gelmiyor” dedi.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi 4 baz puan yükselerek New York saati ile 07:03’te yüzde 2.37 oldu. Mayıs 2025 vadeli yüzde 2.125'lik faizli tahvilin fiyatı 3/8 veya 1,000 dolar nominal değerde 3.75 dolar artarak 97 29/32’ye ulaştı.

Euro Bölgesi’nin gösterge tahvili olan 10 yıl vadeli Almanya tahvillerinin faizi 12 baz puan yükselerek yüzde 0.84’e geldi.

(14:30'da güncellendi)