Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Yunanistan ya anlaşacak ya da temerrüde düşecek. Analistler Yunanistan için çok kritik olan süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

Piyasalar, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın kurtarma fonu karşılığında kreditör taleplerinin çoğunu kabul etmesine pozitif reaksiyon gösteriyor. Royal Bank of Scotland (RBS) analistleri, Yunanistan borç anlaşmasını şu an daha yüksek ihtimal dahilinde olduğunu ifade ediyorlar. Deutsche Bank ve Daiwa analistleri ise son gelişmeleri olumlu görüyorlar.

Yunanistan, Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan (ESM) 3 yıllık bir kurtarma talep etti ve bu hafta sonu söz konusu istediğin karşılık bulup bulmadığı anlaşılacak. Eğer bir anlaşma sağlanamazsa Avrupa Merkez Bankası Pazartesi günü acil likidite fonları yoluyla Yunan bankalarına daha fazla destek sağlamayacağına karar verebilir. Bu da temerrüde düşmeye ve nihayetinde Euro’dan çıkışa neden olabilir.

RBS’nin makro kredi stratejileri yöneticisi Alberto Gallo, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ni terk etmesinin total doğrudan minimum finansal maliyetinin 227 milyar euro (252 milyar dolar) olacağı yönünde bir hesaplama yaptı. Gallo, borç yapılandırması maliyetinin ise 60 ile 130 milyar euro arasında olduğunu belirtti.

Yunanistan hükümetinin Perşembe geç saatlerde sunduğu teklifin kabul edilmesi ve ülkenin Euro Bölgesi’nde kalma ihtimali yükselmiş görünüyor. Piyasalar oldukça pozitif bir reaksiyon gösteriyor. Avrupa’nın İspanya ve İtalya gibi çevre ülkelerinin tahvil faizleri Cuma sabahı düşüş gösterdi. Euro Bölgesi genelinde tahvil faizleri risklerin düştüğüne işaret ediyor. Teklife hisse senedi piyasaları da olumlu tepki gösterdi. Euro Stoxx 50 Endeksi yüzde 2’den fazla yükseldi. Yunanistan’ın hisse senedi piyasası halen kapalı. Euro dolar karşısında Cuma sabah güçlendi.

Hafta sonu gerçekleşecek Yunanistan müzakerelerinde risk hala mevcut. Yunanistan hükümetinin paketi oylaması ve Euro Grubu’nun onaylaması gerekiyor. Ancak piyasalar şu an müzakerelerde ilerleme kaydedilmesi ile rahatlamış durumda.

Yunanistan dışındaki piyasalar Çin hisselerindeki yükselişten destek bulmuş olabilir. Çin’de hükümetin aldığı önlemler satış dalgasını durdurmada başarılı oldu gibi görünüyor.