Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Barclays, “Grexit önlense ve AMB acil likidite desteğini sağlamayı sürdürse bile Yunan bankaları yeni sermayeye ihtiyaç duyacak” değerlendirmesini yaptı.

Barclays, “Krizin varlık kalitesini aşındırması ve ekonominin zayıflaması ile sermaye ihtiyacı olacak. Yeni bir programın ön koşulu olarak yeni bir stres testi göz ardı edilemez” ifadelerini kullandı.

Barclays bankaların yeniden sermayelendirilmesi için farklı opsiyonlar görüldüğünü belirtti ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“Varlık satışları, bedelli hisse ihracı yoluyla kendi kendilerine destek sağlamaları düşük bir ihtimal. Tüm özel sonuçlarının tükenmesi ve bankaların yine de sermaye ihtiyacı duyması halinde Varlık ayrımı veya köprü kurumlara transfer yapılması mümkün. Banka Rezolasyon ve Toparlanma Direktifi bir rehberlik sunuyor ancak henüz Yunanistan’da kanun değil. Uygulamanın Ocak ayında yapılması planlanıyor ve ivmelendirilebilir. Hissedarlar ve bağlı tahvil sahipleri kayıp verebilirler. Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) bir çözüm olabilir. ESM doğrudan veya dolaylı olarak yeniden sermayelendirme yardımı sağlayabilir” dedi.

Barclays: ELA kararı kritik, AMB Yunan bankalarına desteği sabit tutabilir

Barclays analistlerinden Francois Cabau, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Acil Durum Likidite Yardımı (ELA) üst limitini sabit tutacağını öngörüyor. Cabau, AMB'nin bankalara desteği, Yunan Parlamentosu'nun reformları Çarşamba gününe kadar onaylamasının ardından ılımlı bir şekilde artırabileceğini belirtti.

Cabau, "AMB ELA'nın artırılmasının ardından bile ihtiyatlı bir yaklaşım sergileyecektir" ifadesini kullandı.