Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisseleri, yenin 2 haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yükselişi üçüncü güne taşıyor. Hisse senetlerindeki yükselişte Yunanistan’ın kurtarılması ile ilgili iyimserlik etkili oldu. Aracı kurumlar Topix endeksinde yükselişlere öncülük etti.

Japonya’nın en büyük aracı kurumu Nomura Holdings Inc. yüzde 4.9 prim yaptı. Excel Co., aktivist yatırımcı Yoshiaki Murakami’nin elektronik ürün üreticisinde yüzde 5.2 hisse sahibi olduğunu belirtmesinin ardından yüzde 21 değerlendi. Disco Corp., rekor seviyede operasyon karı kaydedeceği ile ilgili bir raporun ardından yüzde 5.8 kadar yükseldi. Obayashi Corp., UBS Group AG’nin tavsiyesini düşürmesinin ardından yüzde 1.5 geriledi.

Topix endeksi yüzde 1.5 yükselerek Tokyo saati ile 12:51’de 1,638.43 puana geldi. Endeks Pazartesi günü yüzde 1.9 yükselerek bu yılın en büyük yükselişini kaydetti. Nikkei 225 Stock Average yüzde 1.5 artış ile 20,385.89 puana geldi. Yen dolar karşısında Pazartesi günü yüzde 0.5 gerilemesinin ardından 123.45 yen seviyesinde yatay bir seyir izledi. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, 86 milyar euroluk (95 milyar dolar) finansal yardım karşılığında Avrupa’nın taleplerine boyun eğdi.

Tokyo’daki SMBC Friend Securities Co. baş stratejisti Toshihiko Matsuno, “Piyasalar Yunanistan anlaşmasına pozitif tepki verecek ve satın alım göreceğiz. 15 Temmuz Yunanistan için kritik, reformların parlamentodan geçirilmesi gerek” dedi.