Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İran anlaşması yatırımcıları için son büyük sınırın kalkması anlamına gelebilir. Tayland’dan daha büyük ekonomisi ve Kanada ile yarışan petrol rezervleri İran’ı yatırımcılar için kritik bir yere oturtuyor.

Yatırım bankası Renaissance Capital’in raporuna göre yaptırımların gevşetilmesiyle İran’ın hisse senedi piyasası 2016’ın başlarında yabancı yatırımcılara açılabilir. İlk yılda İran’a gidebilecek yatırım tutarı ise 1 milyar doları bulabilir.

Renaissance Capital’den Charles Robertson and Daniel Salter, İran’ın dış dünyaya açılmasının piyasalar açısından uzun yıllar sonra gerçekleşen en önemli ve ilgi çekici gelişme olduğunu belirtiyor. Analistlere göre İran şu anda kurumsal yatırımcılara kapalı olan en büyük ve en önemli ekonomi.

Dubai’nin en büyük bankası Emirates NBD PSCJ’e göre ise anlaşmanın İran ekonomisine etkisi hemen görülmeyecek ancak 2016 yılında büyüme hızlanarak yüzde 7.9’a yükselecek.

Banka ekonomistlerinden Khatija Haque ve Jean Paul Pigat, anlaşmanın İran’da iç tüketim, yatırımlar ve ticaret üzerinde muazzam etkisinin olacağını belirterek, “Bunların küresel yansıması da dikkate değer olacak” dedi.