Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bu yılın haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.1 azalırken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0.3 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) nihai verilerine göre, Almanya'da TÜFE ile ölçülen enflasyon bu yılın Haziran ayında aylık bazda yüzde 0.1 geriledi. Enflasyon yıllık bazda ise yüzde 0.3 artış kaydetti.

Piyasalarda Almanya'da enflasyonun aylık yüzde 0.1 azalması ve yıllık bazda ise yüzde 0.3 yükselmesi bekleniyordu.

Açıklanan nihai sonuçlar daha önce 29 Haziran'da açıklanan öncü sonuçları teyit ederken, TÜFE ile ölçülen enflasyon oranı dört aylık artışın ardından Haziranda düşüş gösterdi.

Almanya'da, Avrupa Birliği (AB) uyumlu TÜFE ise Haziranda aylık bazda yüzde 0.2 azalış kaydederken, yıllık bazda ise yüzde 0.1 artış kaydetti. Piyasalarda AB uyumlu TÜFE'nin aylık bazda yüzde 0.2 azalması, yıllık bazda da yüzde 0.1 artması bekleniyordu. AB uyumlu TÜFE verisi de öncü veri paralelinde gerçekleşti.

Haziran ayında düşük enflasyon, özellikle enerji fiyatlarındaki sürekli düşüşten kaynaklandı. Enerji fiyatları yıllık bazda yüzde 5.9, aylık bazda da yüzde 0.5 azaldı. Enerji ürünleri ile ilgili olarak, en büyük fiyat düşüşü madeni yağ ürünlerinde gözlendi.

Almanya'da Haziranda, mayıs ayına kıyasla alkollü içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 0.7, yıllık bazda ise yüzde 3.4'lük artış belirlendi.

Ülkede söz konusu dönemde, gıda fiyatları önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 azalış göstererek, genel enflasyona aşağı yönlü bir etki yaptı. Gıda fiyatlarında aylık bazda ele alındığında ise yüzde 0.4 gerileme görüldü.

AA