Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Japonya Merkez Bankası rekor seviyedeki teşviki sabit tuttu ve enflasyon görünümünü düşürdü.

Japonya Merkez Bankası, parasal teşviki artırmaktan kaçındı. Yetkililer ekonominin son dönemdeki zayıflığı üzerinde atacağı ve enflasyonun hedefe doğru ivmeleneceği değerlendirmesinde bulundular.

Merkez bankası, Çarşamba günü Tokyo’da yapılan açıklamaya göre, parasal tabanı yıllık bazda 80 trilyon yen (648 milyar dolar) genişletmeye devam edecek.  

BOJ, Mart 2016’da sona erecek mali yıl için enflasyon tahminini yüzde 0.8’den yüzde 0.7’ye indirdi. Bir sonraki yıl için beklentisi yüzde 1.9 seviyesinde.

BOJ’un yüzde 2’lik enflasyon hedefi uzak görünse de konuya yakın kişilerin bu ay başında yaptıkları değerlendirmeye göre, yetkililer hayal kırıklığı yaratan üretim ve ihracat verilerinin ötesine bakıyor ve iş gücü piyasasındaki sıkılaşma ve ücret artışlarını iyileşme sinyali olarak görüyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistler enflasyonun BOJ’un tahmin ettiği gibi ivmeleneceğinden şüphe ediyor ve teşvikin artırılacağını öngörüyor.

Mitsubishi UFJ Research and Consulting Co. ekonomistlerinden Shinichiro Kobayashi, “BOJ, önümüzdeki aylarda sıfıra yakın seyredecek olsa da enflasyonun hızlanacağı senaryosuna bağlı kalıyor. Banka risklerden uzak değil. Banka, enflasyonun hedeften uzak kalmaya devam etmesi ile Ekim ayı gibi teşviki artırabilir” dedi.