Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan bankalarına sağladığı acil yardım fonunun arttırması ile yükselişini üstüste yedinci güne taşıdı ve Ocak ayından bu yana en uzun süreli kazanç dönemini kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi günün sonunda yüzde 1.3 yükselerek 405.25 puan oldu. İtalya ve Almanya gösterge endeksleri en az yüzde 1.6 yükseliş ile en yüksek artışı kaydettiler.

Yunanistan krizinin çözüleceğine yönelik iyimserlik Stoxx 600’ün 7 Temmuz’daki düşük seviyesinden yüzde 8.8 toparlanmasına yardımcı oldu. Endeks, Nisan ayındaki rekor seviyeden yaklaşık yüzde 10 gerilemişti.

Avrupa'da araç satışlarının geçen ay en yüksek hızına ulaşması ile otomobil hisseleri toplam 19 sektör grubunda en iyi performansı kaydederken, Daimler AG and BMW AG en az yüzde 2.3 prim yaptı.

Atina’da 4 saatten uzun bir tartışmanın ardından parlamento yeni kemer sıkma paketini onayladı. Söz konusu önlemlerin onaylanması, kreditörler tarafından 86 milyar euroluk (94 milyar dolar) finansal yardımın ön koşulu olarak talep edilmişti. AMB Başkanı Draghi Perşembe günü gerçekleştirdiği basın toplantısında, IMF'in yaptığı çağrıya katılarak Yunanistan’ın borçlarının hafifletilmesine ihtiyacı olduğunu söyledi.