Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İsviçre Merkez Bankası (SNB) Başkanı Thomas Jordan’ın zayıf frank bekleyişi uzun sürecek gibi görünüyor.

SNB’nin euro karşısında 1.20’lik minimum kur uygulamasını terk etmesinden bu yana 6 ay geçti ancak frank hala bu seviyeden daha yüksek ve analistlere göre bundan 4 buçuk yıl sonra bile frank SNB’nin müsaade ettiği yükselişten tam olarak toparlanmış olmayacak.

Frankın yüksek seyri İsviçre ekonomisini aşağı çekiyor. Bu yıl dünyayı geride bırakan bir değerlenme gösteren frank, ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etki yaparken, tüketici fiyatlarındaki düşüşün sürmesine neden oluyor. Jordan’ın engeli ise Euro Bölgesi’nde işlerin bundan daha da kötü görünmesi.

Londra’daki Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA Döviz stratejisti Peter Frank, “Euro Bölgesi’nde problemler sürerken ve sabitken frankta aşırı negatif olmak zor” dedi.

Peter Frank, İsviçre para biriminin yılsonunda euro karşısında 1.06 seviyesine geleceğini ve Mart ayında 1.10 seviyesine zayıflayacağı tahmininde bulunuyor. Frank euro karşısında Perşembe günü Londra saati ile 08.37’de 1.0427 seviyesindeydi.

Bloomberg’in derlediği tahminlere göre frank euro karşısında yılsonunda 10.5 seviyesinde olacak. Tahminlere göre frang 2019 yılı sonunda euro karşısında 1.19 seviyesine gelecek.