Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD ekonomisinin toparlanma sinyalleri vermesi ile Fed’in faizler arttırma olasılığı güçlenirken, dolar yükselişini sürdürüyor. Dolar 16 temel para biriminin 14’ü karşısında haftalık bazda değer kazandı.

Dolar euro karşısında bir hafta öncesine kıyasla yüzde 3 yükselerek 1.0830 dolar seviyesini gördü ve son 8 haftanın en büyük ivmesini kaydetti. Dolar bu hafta yen karşısında ise 3 haftadan bu yana ilk kez yükseliş kaydederek yüzde 1.1 artış sağladı.

Washington’daki Commonwealth Foreign Exchange Inc. Döviz piyasaları baş analisti Ömer Esiner, “Dolar’ın yükselişi için koşullar sürüyor. Faiz artışı realize olmaya başladığında büyük bir reaksiyon görebiliriz” şeklinde yorum yaptı.

Doların 10 temel para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi bu hafta yüzde 1.6 yükseliş ile 1,208.00 puana geldi. Endeks üst üste 4 hafta artış sağlayarak 3 ayın zirvesine ulaşırken, Mart 2005’teki seviyesinin yüzde 1.2 gerisinde.

ABD Merkez Bankası’nın 2006’dan bu yana ilk kez faiz artışına gitmesi bekleniyor. Fed Başkanı Janet Yellen, ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Ekonomi beklediğimiz gibi ilerlemeye devam ederse ekonomik koşullar bu yıl içinde bir faiz artışı için uygun olacaktır” dedi.