Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile sağlanan nükleer anlaşmayı ABD Kongresi'ne sundu. Kongre'nin Pazartesi gününden itibaren anlaşmayı gözden geçirip oylaması için 60 günü bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, Avusturya'nın başkenti Viyana'da, P5+1 ülkeleri ile İran arasında varılan nihai nükleer anlaşmanın Pazar günü ABD Kongresi'ne sunulduğunu bildirdi.

Kirby, Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nın (JCPOA), anlaşmanın eklerinin ve ilgili diğer materyallerinin yanı sıra JCPOA'ya ilişkin sınıflandırılmamış teyit değerlendirmesi raporu ile raporun istihbarat servisince değerlendirilen gizli eklerinin de ayrıca gönderildiği bilgisini verdi.

Kongre'nin, anlaşmayı gözden geçirmesi için 2 ayı bulunuyor. Kirby, 60 günlük sürenin yarından itibaren başlayacağını kaydetti.

Kongre'den anlaşmayı reddeden bir tasarı geçerse ABD Başkanı Barack Obama bu tasarıyı veto edeceğini açıkça ifade etti. Daha sonra Senato'nun, Obama'nın vetosunun önüne geçmek için ret tasarısını üçte ikilik çoğunlukla, yani en az 67 senatörün desteğiyle kabul etmesi gerekiyor. Diğer bir ifadeyle Obama'nın, vetosunu korumak için 34 senatörü ikna etmesi yeterli olacak.

ABD Kongresi'nde nükleer anlaşmanın eylül başlarında oylanması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: "Eğer Kongre, keyfi ve tek taraflı anlaşmayı reddederse başka bir müzakere olmayacak. Sonra da İran serbest olduğunu hissedecek ve anlaşmanın önlediklerini yapabilecek"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Kongresinin İran'la varılan nükleer anlaşmayı keyfi ve tek taraflı reddetmesi halinde başka müzakere olmayacağını belirterek, "Sonra da İran serbest olduğunu hissedecek ve anlaşmanın önlediklerini yapabilecek" dedi.

Kerry, CNN televizyonuna verdiği mülakatta, 14 Temmuz'da Avusturya'nın başkenti Viyana'da P5+1 ülkeleri ile Tahran yönetimi arasında varılan nükleer anlaşmaya ilişkin soruları yanıtladı.

Nükleer anlaşmayı gözden geçirmesi için önünde 60 gün bulunan ABD Kongresinin anlaşmayı öldürmemesi gerektiğine işaret eden Kerry, İran'ın nükleer programına barışçıl çözüm bulunmamasının silahlanan, daha tehlikeli Ortadoğu'yu da beraberinde getireceğini söyledi.

Kerry, "Asıl anlaşmanın sağlanmaması, bölgenin gerçek korkusu olmalıdır. Eğer Kongre anlaşmayı geçirmezse, anlaşmayı öldürürse, nükleer tesisler denetlenmeyecek, yaptırımlar olmayacak, müzakere de edemeyeceğiz. Eğer Kongre keyfi ve tek taraflı anlaşmayı reddederse başka bir müzakere olmayacak. Sonra da İran serbest olduğunu hissedecek ve anlaşmanın önlediklerini yapabilecek" diye konuştu.

Kerry, anlaşmanın İran'ın nükleer silah elde edebileceği yolları frenlediğini anlattı.

Tahran yönetiminin anlaşma kapsamındaki sözlerini yerine getirmemesi durumunda birçok alternatife sahip olduklarını belirten Kerry, "Eyleme geçmek için birçok tedbirimiz bulunuyor. ABD, her zaman tek taraflı olarak ve başka türlü harekete geçme yeteneğine sahip" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de anlaşmanın Kongre'ye sunulduğunu ifade ederek, 60 günlük sürenin Pazartesi gününden itibaren başlayacağını söyledi.

Kongre'den anlaşmayı reddeden tasarı geçerse ABD Başkanı Barack Obama, bu tasarıyı veto edeceğini dile getirdi. Daha sonra Senato'nun, Obama'nın vetosunun önüne geçmek için ret tasarısını üçte ikilik çoğunlukla, yani en az 67 senatörün desteğiyle kabul etmesi gerekiyor. Diğer bir ifadeyle Obama'nın, vetosunu korumak için 34 senatörü ikna etmesi yeterli olacak.

AA