Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Emtia fiyatları, altındaki düşüş öncülüğünde 2002’den bu yana en düşük kapanışı yapmaya hazırlanıyor. Fed’in faiz oranlarını bu yıl artıracağı beklentileri doları desteklerken, altını zayıflatıyor.

Bloomberg Emti Endeksi, yüzde 1 kadar gerileyerek düşüşü 5. güne taşıyor ve Mart ayından bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydediyor. Kıymetli metaller, altın vadelilerinin 5 yıldan uzun bir sürenin en zayıf seviyesine inmesi ile değer kaybediyor, petrol ve bakır ise ardı ardına haftalık kayıp verdi. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, 13 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Fed Başkanı Janet Yellen’ın ABD ekonomisi ile ilgili iyimser olması ve merkez bankasının faiz oranlarını bu yıl artırabileceğini yinelemesi ile dolar yükseliyor ve yatırımcıların emtiaya olan ilgileri azalıyor. ABD’de borçlanma maliyetlerinin yükselmesi aralarında altının da bulunduğu emtiaya talebi zayıflatır. Çünkü altın genellikle sadece fiyat artışları yolu ile getiri sağlar.

Bangkok’taki Phillip Asset Management Co. CEO’su Vattana Vongseenin, “ABD faizlerindeki artış doları daha da güçlendirecektir. Bu da emtia ve gelişen piyasalardan daha çok çıkış görülmesini teşvik eder” dedi.

Bloomberg Emtia Endeksi 96.5783 puana kadar geriledi ve Singapur saati ile 13.54’te yüzde 0.9 düşerek 96.7392 puana indi. Bu seviyede bir kapanış Haziran 2002’den bu yana en düşük kapanışın gerçekleştirilmesi anlamına gelir.

Altın vadelileri, yerel saat ile 09.30’da yüzde 4.6 kadar gerilemesinin ardından fazla yüzde 2.4 değer kaybederek New York’ta ons başına 1,107.93 dolardan işlem gördü.

Brent ve Batı Teksas türü ham petrol üst üste 3. haftalık kaybı kaydetmesinin ardından kayıpları genişletiyor. Yatırımcılar, ABD’de hizmet veren sondaj kulesi sayısındaki düşüş karşısında İran petrol arzının yükselebileceği ihtimalini değerlendiriyor.

Spot platin yüzde 4.7 düşerek Ocak 2009’dan bu yana en zayıf seviyeyi gördü. Spot gümüş yüzde 2.3 değer kaybederek Aralık 2014’ten bu yana en düşük seviyeye indi.