Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya bankası OAO Sberbank için 2015 yılı zor geçiyor. Banka, Mayıs ayındaki yüksek seviyesinden yüzde 16 gerileme gösterdi. Traderlar, 2015’in daha da sertleşeceği beklentilerini artırıyorlar.

Bloomberg ve Markit’in derlediği verilere göre Londra’da işlem gören hisse için düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyonlar geçtiğimiz hafta yüzde 0.3 yükseldi. Böylece hisse senedinde düşüş görüleceği beklentileri Nisan 2014 ile yaklaşık aynı seviyeye geldi. Bu tarihte Rusya Başkanı Vladimir Putin Kırımı’ı ilhak etmişti. Ardından uygulanan yaptırımlar ile Rusya ABD ve Avrupa sermaye piyasalarının dışına itilmişti. Banka için total alım dereceleri (Rusya ekonomisine yönelik bir gösterge olan görülür) 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Yükselen borçlanma maliyetleri ve daralan ekonomi Sberbank’ta karları azalttı. Sberbank, Rus mevduatlarının yaklaşık yüzde 46’sını tutuyor. Gösterge faiz oranı Aralık ayındaki yüzde 17 seviyesinden yüzde 11.5’e düşürülmüş olsa da Şubat 2014’teki seviyesinin hala iki katı seviyesinde.

Moody’s Investor Services’ın geçtiğimiz hafta yaptığı değerlendirmeye göre düşen borçlanma maliyetleri ülkenin bankacılık sektöründeki karlılığı artırmada yeterli olmayacak. Bank of America Corp. ise Rus bankalarının karlılığında sert bir düşüş bekliyor.