Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Standard & Poor’s’a göre Rusya hükümeti gelirinin yüzde 144’üne eşit seviyede borca sahip ve borçlar şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Ukrayna yakınındaki Belgorod’tan Kuzey Kafkasya’daki üç cumhuriyette borç oranlarının yüzde 100 seviyelerini aşması ile endişeler artıyor. UralSib Capital verilerine göre yatırımcıların ülke tahvilleri yerine Rus yerel yönetim tahvillerini tutmak için talep ettikleri prim 1 aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı ve geçtiğimiz yılın ortalamasından 103 baz puan yüksek seviyede seyrediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2012’de sosyal harcamaları artırma kararı vererek hızlandırdığı durumu etkisiz hale getirmesi için zamanı daralıyor. Rusya’nın 80’den fazla bölgesinde borç yükü geçtiğimiz 5 yılda iki katından fazla arttı ve 2.4 trilyon rubleye (42 milyar dolar) ulaştı. S&P’ye göre bölgelerin finansmanlarındaki güçlükler önümüzdeki iki-üç yılda kritik bir şekilde artabilir ve federal bütçeden kurtarma isteme riskleri yükselebilir. Ancak federal bütçe 2010’dan bu yana ilk kez açık veriyor.

S&P’nin Moskova direktörü Karen Vartapetov, “Büyük bir bölgenin temerrüde düşmesi Maliye Bakanlığı’nın piyasaya erişimini engelleyebilir. Şu an federal merkezin bölgeleri destekleme fırsatı var. Üç yıl içinde kaynaklar azalabilir ve bölgesel borçlar artabilir. Buda riskler büyümesine yol açacaktır” dedi.

Yerel yönetim finansmanı ile ilgili tehditler, Ukrayna meselesi nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların sermaye piyasalarına erişimi engellemesi ile artıyor. Sermaye piyasalarına erişimin kesilmesi, yerel yönetimleri sosyal harcamaları daha maliyetli banka kredileri ile fonlamaya zorluyor.

Moody’s Investors Service’ın tahminine göre bölgesel tahvil satışları bu yıl şimdiye kadar yüzde 53 geriledi. Moody’s borçlanmanın sağlık, kamu hizmetleri ve eğitim harcamaları ile 2015’te yüzde 25 kadar artacağını tahmin ediyor.