Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dolar, Fed’in faiz oranlarını bul yıl artıracağına yönelik beklentiler ile 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Faiz artırımı ihtimali, dolara olan talebi artıyor.

Dolar göstergesi Nisan ayından bu yana en güçlü seviyeye çıktı. Bloomberg’in Korelasyon Ağırlıklı Endeksleri’ne göre dolar geçtiğimiz ay 10 gelişmiş ülke para birimi arasındaki en büyük yükselişi kaydetti. Avustralya doları, merkez bankasının büyümenin son çeyrek dönemde yavaşlamış olabileceği değerlendirmesinden bulunması ile geriledi. Avustralya Merkez Bankası, ülke para biriminde düşüş beklenebileceğini ifade etti. Yeni Zelanda doları, geçtiğimiz hafta 6 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yükselişi 3. güne taşıdı.

Tokyo’daki Barclays Plc Döviz stratejisti Shinichiro Kadota, “Beklenti, Fed’in er ya da geç diğer önemli merkez bankalarından daha önce faiz artırımına gideceği yönünde. Dolar kademeli bir şekilde güçleniyor ve bu trend devam edecek” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, 1,211.26 puana ulaşmasının ardından Tokyo saati ile 11.31’de 1,210.57 puana geldi.

Avustralya doları, Pazartesi günü 73.28 ABD senti ile 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.2 değer kaybederek 73.58 ABD sentine indi.

Yen, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) geçtiğimiz aya ait toplantı tutanaklarının yayımlanmasının ardından 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Tutanaklara göre bazı üyeler, toparlanmanın ikinci çeyrek dönemde geçici olarak zayıflamasını bekliyor. Yen dolar karşısında, 124.39 yen ile 17 Haziran’dan bu yana en zayıf seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.1 gerileyerek 124.33 yenden işlem gördü.

Euro dolar karşısında, Pazartesi günü 1.0809 dolar ile 3 ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından 1.0823 dolarda yatay bir seyir izliyor.