Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Nisan 2000’den bu yana Garanti Bankası genel müdürü olan Ergun Özen, eylülde koltuğunu genel müdür yardımcısı Fuat Erbil’e bırakıyor. Özen, bankada yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıya devam edecek

Doğuş Grubu’nun Garanti Bankası’na ait hisselerinin satışına ilişkin beklenen onaylar, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan (BDDK) çıkarken, bankanın yeni genel müdürünün kim olacağı da netleşti. Habertürk’ün dindiği bilgilere göre, 1 Nisan 2000’den bu yana Garanti Bankası Genel Müdürü olan Ergun Özen, koltuğunu, 1999 yılından bu yana genel müdür yardımcısı görevini yürüten Fuat Erbil’e bırakıyor. Erbil’in, genel müdürlük koltuğuna geçişinin eylül ayında gerçekleşeceği öğrenilirken, Ergun Özen ise Garanti Bankası yönetim kurulu üyesi görevini yürütmeye devam edecek. Eylül ayında gerçekleşecek olan bu görev değişikliği aslında sadece Garanti Bankası için değil, Türk bankacılık sektörü için de önemli bir bayrak değişimi olacak. Şöyle ki, Nisan 2000’de Garanti’nin başına geçen Ergun Özen, 15.5 yıl ile sektörde en uzun süre genel müdürlük yapan sektörün duayen yöneticilerden biriydi.

BANKAYI ZİRVEYE TAŞIDI

Genel müdürlük koltuğuna oturduğu ilk yıllarda karşılaştığı sıkıntılı günleri başarıyla atlatan Özen, Ağustos 2001 itibarıyla Doğuş Grubu bünyesindeki Körfezbank ile Osmanlı Bankası birleşmesini, hemen ardından da Aralık 2001’de Osmanlı Bankası’nın Garanti Bankası bünyesine dahil olması operasyonlarını başarıyla yürüttü. Ardından da Ergun Özen ve ekibi yönetiminde adeta şaha kalkan Garanti Bankası, Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri haline gelirken, hem Borsa İstanbul’da hem de doğrudan yatırım anlamında her dönemde yabancı yatırımcıların ilgi odağı oldu. Özen’in genel müdürlük döneminde bankaya, önce dünya devi General Electric, daha sonra da İspanyol BBVA’ya ortak oldu. 

18 YILLIK GARANTİ'Lİ

Özen’in koltuğu devredeceği 23 yıllık bankacı Fuat Erbil 1999 yılından bu yana genel müdür yardımcılığı yaptığı bankada Özen’in en yakın ekip arkadaşlarından biri olarak biliniyor. 1997’de Garanti’ye Dağıtım Kanalları Birim Müdürü olarak katılan Erbil, Mart 2012’ye kadar bireysel bankacılıktan sorumluyken, o tarihten bu yana kurumsal bankacılık, finansal kurumlar, yurtdışı şube, temsilcilikler ve nakit yönetimi alanlarından sorumlu olarak görev yapıyordu.

Habertürk