Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa'da açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, terör saldırısında 32 kişinin hayatını kaybettiğini bir kere daha teyit etti, 29 kişinin hastanede tedavilerinin sürdüğünü duyurdu.

Konu ile ilgili 2 kişinin gözlatına alındığını belirten Davutoğlu, "1 şüpheli tespit edildi. Soruştırmanın selameti açısından kimlik paylaşamıyoruz. Canlı bomba ve deaş ihtimali öne çıkıyor." bilgisini paylaştı.

"Bu, büyük bir acıdır" diyen Davutoğlu, "Tüm ülkeyi kenetlemesi gerekir. Böyle acı bir olay il ilk defa karşılaşmadık. Canlı bomba saldırılarını zihnimizde acı ile tutuyoruz." açıklamasında bulundu.

4siyasi partinini teröre karşı ortak tavır alması gerektiğini ifade eden Davutoğlu Bakanlar Kurulu'nda sınırda alınacak ek önlemlerin konuşulacağını belirtti. Sınırlarımızın güvenliği için her şeyi yaparız." dedi.

-HDP/Demirtaş: TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırıyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırıyoruz, meclis başkanı bu çağrıyı yapmalı" dedi.

Demirtaş, "Parlamento çözüm süreci, Rojava, IŞİD tehdidi gündemiyle derhal toplanmalıdır. TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırıyoruz, meclis başkanı bu çağrıyı yapmalı. 28 arkadaşımız için cenaze töreni düzenlenecek. Bu ülkede barış isteyenler olarak çoğunluktayız" ifadelerini kullandı.

-Hayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 32'ye yükseldiği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, belediyeye ait Amara Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen terör saldırısında yaralanarak hastanede tedavi altına alınanlardan birinin daha yaşamını yitirdiği belirtildi. Patlama sonrası hayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldi. Diğer yaralıların tedavisinin ise Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır ve Malatya'daki hastanelerde devam ettiği öğrenildi.

-Demirtaş: "Bu ülkede huzur içerisinde yaşayacağız. HDP, bunu başaracak. Bu alçaklara rağmen bunu başaracak."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Demokrasi, adalet ve barış ilkelerinden vazgeçmeden, birbirimize kini, öfkeyi büyütmeden, her gün her saat ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, kardeşliği büyüterek, bu ülkede huzur içerisinde yaşayacağız. HDP, bunu başaracak. Bu alçaklara rağmen bunu başaracak. Bundan herkes emin olsun" dedi.

Demirtaş, Suruç'taki terör saldırısının ardından partisinin olağanüstü Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı için geldiği HDP Genel Merkezi'nin girişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantı sonrasında daha kapsamlı bir değerlendirme ve bundan sonraki aşamalarda parti olarak alacakları tedbirler, yürütecekleri siyasete dair bilgilendirme yapılacağını belirten Demirtaş, Suruç'ta çok acı bir olay, insanlık dışı, vahşi, barbarca bir katliamla karşı karşıya kalındığını ifade etti.

Saldırıda 32 kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Demirtaş, yaşamını yitirenlerin çoğunun tıp fakültesi, hukuk fakültesi, sosyoloji, psikoloji öğrencisi, her biri bu ülkenin ayrı bir değeri, yetişmiş pırıl pırıl birer evladı olduğunu söyledi.

Acının çok büyük olduğunu belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

"Fakat şunu samimiyetle söyleyeyim. Bu katliam sonrası yapılan bazı değerlendirmeler ve partimize dönük saldırılar en az bu katliam kadar acıdır. Bu katliamı yapanların amaçlarından, ulaşmak istedikleri hedeflerden çok çirkini, maalesef ki siyasetçiler, bazı medya organları tarafından yapılmıştır ve devam ediyorlar. Örneğin biz, 'Parti binalarımızın güvenlik tedbirlerini artıracağız, özellikle sivil toplum örgütleri, sendikalar, meslek kuruluşları kendi güvenlik tedbirlerini artırsınlar, halkımız güvenlik tedbirlerini artırsın, dikkatli olsun, her yerde IŞİD barbarlarının teröristleri var. Buna karşı dikkatli olun' diye dün çağrı yaptık. Ama dünden bu yana havuz medyasının en aşağılık sesleri 'silahlanma çağrısı' yaptık diye HDP'yi suçluyorlar. IŞİD'i bırakmışlar, dünden beri HDP'ye saldırıyorlar. Bu en az katliam kadar acıdır."

Bu ülkenin aralarında Samsunlu, İstanbullu, Trakyalı, Egeli, Doğulu, Güneydoğulu 32 gencini, evladını dün yitirdiğini dile getiren Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"Her biri, yiğit birer devrimci. Bu ülkenin kahraman evladı bizler için. Ama görünen o ki böylesine katliamlar karşısında bile maalesef ki ülkenin medyası, siyasetçileri birbirine yakın duramıyorlar. Böylesi bir acıda bile bir birleşme, bir ortaklaşma yaşanmıyor maalesef. Hepsi kendi kinlerinde boğulmuş insanlar bunlar. Maalesef, yazdıkları, çizdikleri, söylediklerinin farkında değiller. İnsanlık adına utanç verici bir durum ve IŞİD zihniyetlilerinden hiçbir farkları yok bunların. Bu havuz medyasının ucuz insanlarına buradan sesleniyorum. Biliyorum paranızı kim veriyorsa onun düdüğünü çalıyorsunuz. Ama unutmayın bu topraklar, insanlığın ve medeniyetin var olduğu topraklardır. Mezopotamya toprakları, ilk insanların yaradan tarafından yeryüzüne gönderildiği topraklardır. Bu topraklarda insanlığı yeniden ayağa kaldıracağız. İnsanlığı yeniden inşa edeceğiz. Sizin beslemeniz IŞİD'e rağmen, sizin IŞİD zihniyetli anlayışınıza rağmen bunu başaracağız. Bu ülke, bundan emin olsun. Biz el ele vereceğiz. Demokrasi, adalet ve barış ilkelerinden vazgeçmeden, birbirimize kini, öfkeyi büyütmeden, her gün her saat ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, kardeşliği büyüterek, bu ülkede huzur içerisinde yaşayacağız. HDP, bunu başaracak. Bu alçaklara rağmen bunu başaracak. Bundan herkes emin olsun."

Demirtaş, sorulara cevap vermezken MYK toplantısı sonrası kapsamlı değerlendirme yapılacağını sözlerine ekledi.

-HDP Genel Merkez Binasına siyah bayrak

Bu arada Demirtaş binaya girdikten sonra, HDP Genel Merkezi'ne siyah bayrak asıldı. Parti binası girişinde ve önünde ise güvenlik önlemlerinin arttığı görüldü.

-ABD, saldırıyı kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suruç'ta düzenlenen terör saldırısıyla ilgili basın bildirisi yayınladı.

Kirby, "ABD, Suruç'da düzenlenen ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine, çok daha fazla kişinin yaralanmasına sebep olan terör saldırısını kınıyor" ifadesini kullandı.

Saldırıda hayatını kaybeden kurbanların ailelerine başsağlığı dileyen Kirby, yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmasını dilediklerini kaydetti.

Kirby, "ABD, önemli bir NATO üyesi ve IŞİD'e karşı verdiğimiz mücadelede önemli bir ortağımız olan Türkiye ile dayanışma içinde olmaya devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini saldırıyı kınadı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısını kınadı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg yaptığı açıklamada, Suruç'ta düzenlenen terörist saldırıda çok sayıda masum insanın yaşamını yitirdiğini, birçok kişinin yaralandığını belirterek, "Suruç'taki terörist saldırıyı kınıyorum. Duygu ve düşüncelerim, bu haince yapılmış eylemden etkilenenlerin aileleriyle ve sevenleriyle" ifadesini kullandı.

Saldırıda yaralananlara acil şifa dileğinde bulunan Stoltenberg, terörizmin herhangi bir gerekçesi olamayacağına dikkati çekti ve "Müttefikimiz olan Türk halkı ve hükümetiyle güçlü bir şekilde dayanışma içinde duruyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de, Suruç'taki terörist saldırının, bölgeyi karıştırmayı, yanyana yaşayan insanları birbirine düşürmeyi amaçladığını söyledi.

Mogherini, hedef alınan gençlerin gönüllü olarak Kobani'ye gidip oranın yeniden inşasına yardım etmek için toplandığına dikkati çekerek, "Saldırılar, Suriyelilere cömertçe yardım eden Türk halkının acı ve ıstırabını arttırdı" yorumunu yaptı. AB'nin bu zor zamanında Türk hükümeti ve halkının yanında olduğunu kaydeden Mogherini, Türkiye'ye destek vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

Federica Mogherini, saldırıda yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralananlara acil şifa dileyerek, terör örgütlerinin amacının, onları yenmeye yönelik uluslararası kararlılığa zarar vermek olduğunu dile getirdi ve "AB, Türkiye ve diğer bölgesel ve uluslararası ortaklar bu tehdide karşı daha yakından çalışacak" ifadesini kullandı.