Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Etkileri birçok piyasada görülebilen, küresel bir okyanus-atmosfer olayı olan El Niño, Pasifik Okyanusu'nda giderek şiddetleniyor. Deniz yüzeyi sıcaklığının 1997'deki rekor düzeyi aşması, El Niño'nun etkisinin 2016'da da süreceğine işaret ediyor.

Avustralya Meteoroloji Bürosu, bütün El Niño izleme bölgelerinden yapılan bildirimlerde sıcaklıkların 10 hafta boyunca ortalamanın 1 derece santigrat üzerinde olduğunu belirtti. 1997'de ise ortalama üzerindeki sıcaklıklar sekiz hafta sürmüştü.

El Niño, bütün Asya kıtası üzerinde hava sıcaklıkları aşırı derecede arttırabiliyor, Güney Amerika'da yağış rejimini değiştirebiliyor ve Kuzey Amerika'da yaz mevsiminin daha serin geçmesine neden olabiliyor.

HSBC, geçen hafta yaptığı açıklamada, Asya'daki kuraklık ve tayfunlara dikkat çekerek hava durumundaki bozulmaların görülmeye başlandığını belirtmişti.

Bloomberg-HT emtia analisti Ateşan Aybars, El Niño'nun önümüzdeki süreçte tarımsal emtia üzerinde yukarı yönlü fiyat baskısı oluşturacağını söyledi.

Oversea-Chinese Banking Corp.'a göre, El Niño'nun riskleri arttırmasıyla, yılın bu yarısında palm yağı dahil tropik emtiaların altın ve bakır gibi hammaddelere tercih edilebilir.