Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İtalya tahvilleri, Yunanistan’ın kreditörleri ile kurtarma anlaşmasına varmasının ardından Avrupa Merkez Bankası (AMB) varlık alımlarının fiyatları sakinleştirmesi ile yükselişi 11. güne taşıyor. Tahviller, bir yılın en uzun süreli artış dönemini kaydediyor.

Euro Bölgesi genelinde ülke tahvili piyasaları yükseliyor, tahviller Haziran’dan bu yana ilk kez yılbaşından bu yana pozitif bir getiriye işaret ediyorlar. AMB politika yapıcıları aylık 60 milyar euroluk (65 milyar dolar) tahvil alım hedefini şu zamana kadar yakaladılar veya aştılar. QE programının en az gelecek yılın Eylül ayına kadar sürmesi bekleniyor. Yunan hükümeti Pazartesi günü kreditörlerine ödeme yaptı. Geçtiğimiz hafta yeni kurtarma paketi ile ilgili anlaşma sağlanmıştı.

Frankfurt merkezli DZ Bank sabit getiri stratejistlerinden Hendrik Lodde, “Şu an piyasalar Yunanistan riskine odaklamış değil. Dolayısıyla Euro Bölgesi’nin çevre ve çekirdek ülke tahvillerine iyi bir talep var. Tahvil faizleri arasındaki fark sıkılaşabilir” dedi.

10 yıl vadeli İtalya tahvil faizi 2 baz puan veya 0.02 yüzde puan gerileyerek Londra saati ile 09.35’te yüzde 1.89 seviyesine geldi. Tahvil faizi Pazartesi günü yüzde 1.85 ile 1 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Haziran 2025 vadeli yüzde 1.5 faizli tahvilin fiyatı 0.16 veya 1,000 euro (1,086 dolar) nominal değerde 1.60 euro yükselerek 96.595 seviyesine ulaştı.

Yatırımcıların ellerinde benzer vadeye sahip Almanya tahvili yerine 10 yıl vadeli İtalya tahvili tutmak için talep ettikleri ek getiri 114 baz puan seviyesinde büyük bir değişiklik göstermedi. Aradaki fark 29 Haziran’da 199 baz puandı. Yunanistan, söz konusu tarihte kemer sıkma önlemleri ile ilgili referanduma gitme kararı aldı. Bu da ülkenin Euro Bölgesi’ni terk edebileceği spekülasyonlarını artırmıştı.

Bloomberg Dünya Tahvil Endeksleri’ne göre Euro Bölgesi tahvilleri Pazartesi itibarıyla bu yıl yüzde 0.1 getiri sağladı. Endeks 1 Haziran’dan bu yana yıllık kayıp gösteriyordu.