Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Twitter'a erişimin bir takım internet sağlayıcılar tarafından engellendiği belirtiliyor. Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliği, Suruç ilçesindeki terör saldırısıyla ilgili yasa dışı kitlesel eylem çağrılarına ilişkin paylaşımların çıkarılmasına yönelik mahkeme kararını uygulamadığı gerekçesiyle sosyal paylaşım sitesi Twitter'a konulan erişim engelini kaldırdı.

Suruç'taki saldırıya ilişkin görüntülerin yazılı ve görsel basında yer almasına ilişkin Suruç Sulh Ceza Hakimliği'nin aldığı yasak kararı sonrası Twitter'a erişim engellendiği ifade edildi. Reuters'a konuşan resmi bir yetkili, mahkeme kararının ardından Türkiye'den Twitter'a erişimin engellendiğini aktardı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre ise  Suruç'taki terör saldırısına yönelik içerikler ve yasa dışı kitlesel eylem çağrılarına ilişkin paylaşımlar nedeniyle Twitter'a erişim engellendi.

Suruç Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başvurusu üzerine Suruç Sulh Ceza Hakimliği, terör saldırısı görüntülerinin yazılı, görsel ve sesli yayın organlarında yayınlanmasına yasak getirmişti.
     
Patlama anı görüntülerinin internet siteleri ve sosyal medya platformlarından da kaldırılmasına karar verildi. Görüntüleri kaldırmayan site ve platformlara erişimin engellenmesi kararlaştırıldı.
     
Erişim Sağlayıcıları Birliğinin (ESB), söz konusu kararı ilgili basın kuruluşları, internet siteleri ve sosyal paylaşım platformlarına bildirdiği öğrenildi.