Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisseleri, önde gelen teknoloji şirketlerinin beklentileri karşılamayan finansallarının ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Kapanışta, Standard&Poor's 500 Endeksi 5,06 puan veya yüzde 0,24 gerileyerek 2.114,15 puana, Dow Jones Endeksi 68,425 puan veya yüzde 0,38 düşüşle 17.851,04 puana indi. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 36,35 puan veya yüzde 0,70 düşerek 5.171,77 puan oldu.

Endekslerin yönü üzerinde dün Borsa kapanış saatinden sonra açıklanan şirket finansalları etkili oldu. Buna göre, Apple, nisan-haziran döneminde 49,6 milyar dolar gelir ve 10,7 milyar dolar net kar elde etti. Şirketin karı bu sonuçlarla, Wall Street beklentilerinin hafif üstüne çıkarken, bir sonraki çeyreğe ilişkin gelir tahmini ve iPhone satışları ise ilk kez beklentinin altında kalarak, hayal kırıklığı yarattı.

Microsoft ise kendi mali yılının dördüncü çeyreğine denk gelen nisan-haziran döneminde 3,2 milyar dolar zararla şimdiye kadarki en kötü performansını kaydetti.

Bu gelişmelerin ardından sırasıyla yüzde 4,4 ve yüzde 3,9 değer kaybeden Apple ve Microsoft'un hisseleri, Nasdaq endeksindeki düşüşe öncülük etti.

Öte yandan, ABD'de Çarşamba günü açıklanan verilere göre, Haziran ayı ikinci el konut satışları 5 milyon 49 bin adetle son 8 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Analistler piyasaların Perşembe günü açıklanacak şirket finansalları ve haftalık işsizlik maaşı başvurularını takip edeceğini belirtiyor.

Perşembe günü bilançolarını açıklayacak şirketlerin arasında Starbucks ve Mc Donald's gibi uluslararası firmalar da yer alıyor.