Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(16:10’da güncellendi)

Dolar göstergesi, traderların Fed toplantısı öncesinde yükseliş beklentilerini azaltmaları ile 1 aydan uzun bir sürenin en düşük haftalık yükselişini kaydetmeye ilerliyor. Fed yetkilileri 30 Temmuz’da bir araya gelerek faiz oranlarının artırılmasını gözden geçirecek.

Bloomberg’in derlediği verilere göre traderlar doların önemli para birimlerinin yedisi karşısında yükseliş göstereceği beklentilerini bu yılın en düşük seviyesine çektiler.

Gelecek hafta ABD’nin ikinci çeyrek büyüme ve dayanıklı tüketim malı sipariş verileri açıklanacak. Veriler merkez bankasının alacağı karar ile ilgili ipucu sağlayabilir. Politika yapıcılar bu yıl sıkılaştırma yapılmasını beklediklerini belirtmişlerdi. Yetkililer, faiz artırım kararının verilere bağlı olduğunu dile getirmişlerdi. Dolar bu yıl yaklaşık yüzde 7 değerlenerek ABD ihracatının rekabet edebilirliğini zayıflattı.

Dolar euro karşısında, yüzde 0.4 yükseldi ve New York saati ile 07:35’te 1.0945 dolar seviyesine geldi. Dolar euro karşısında bu hafta yüzde 1.1 geriledi.

Tokyo’daki Sumitomo Mitsui Banking Corp. Döviz traderı Shinji Kureda, “Piyasadan dolar alımı, Fed’in faiz artıracağı beklentileri ile yükseliyor ancak doların daha da güçlenmesinin faiz artırımını geciktirebileceği riski doların düşüşünde etkili oldu” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, bu hafta yüzde 0.1'den az yükselerek, bir haftadan daha uzun bir sürenin en düşük kazancını elde etti.

Traderlar ABD dolarının Kanada doları karşısında yükseliş göstereceği beklentisini bu hafta Ekim 2010'dan bu yana en düşük seviyeye indirdiler. Yükseliş beklentileri sterlin karşısında Ağustos 2014 ve euro karşısında Ekim 2014'ten bu yana en zayıf seviyeye düştü.

(16:10’da güncellendi)