Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petroleos Mexicanos’a (Pemex) ait 2.7 milyon varillik petrol kayıp görünüyor. Dev petrol şirketi, 1 Nisan’da offshore platformlarından birinde gerçekleşen büyük patlamadan bu yana sektör analistlerini zararın değerlendirmesi ile ilgili şaşırtıyor.

Pemex, patlamanın yaklaşık 1.5 milyon varillik üretimi etkilediğini belirtti. Ancak Enerji Bakanlığı raporuna göre esas rakam bunun üç katına yakın: 1 Nisan’da 4.2 milyon varillik üretim kaybedildi.

Söz konusu çelişki, Meksika’nın tek petrol operatörünün stoklarını nasıl tuttuğu ile ilgili akıllarda soru işaretleri yarattı. Pemex, diğer yandan üretimin gerilemesi ile birlikte 33 milyar dolarlık ortak girişim yatırımı çekmeye çalışıyor. Meksika son dönemde geliştirmek istediği offshore sahaları için yeterli alıcı çekmede başarısız olmuştu.

LM Capital Group’tan Luis Maizel, “Pemex, içinde bulunduğumuz şeffaflık dünyasında ne söylendiğine dikkat edilmesi gerektiğini anlamada başarısız oluyor. İnsanlar unutmaz” dedi.

Pemex, ne kadar üretimin kesildiği konusunda çelişkili açıklamalarda bulundu. Şirket 8 Temmuz’da 1.5 milyon varillik tahmini yineledi. 10 Temmuz’da ise 4.2 milyon varillik hesaplamanın Pemex tahminleri ile paralel olduğunu belirtti ve ek bilgi istendiğinde aradaki farkı açıklayacak detayları sağlamadı.

Meksika Enerji İstihbaratı petrol analisti George Baker, “Pemex üretimin kaybedildiğini belirtmemek için söz oyunlarına başvrduğu görülüyor. Eğer üretim kazanın ardından gecikme yaşadıysa bu, altyapının yerinde olmadığı ve iyi durumda olmadığı anlamına geliyor. Dolayısıyla bu da üretim kaybı ile aynı şey değil mi?” dedi.