Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Hizmet sektörü güven endeksi temmuzda yüzde 1,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,7 artarken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,8 azalış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, haziranda 99,34 olan hizmet sektörü güven endeksi, temmuzda 100,69'a değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının yükselmesinden kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş durumunun kötüleştiğini ve son üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı da arttı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 4,9 artarken, iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri sırasıyla yüzde 1,1 ve yüzde 0,3 azaldı.

- Perakende güven endeksi-

Bu ayda mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,7 artarak 104,45 değerine çıktı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının yükselmesinden kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı da artış gösterdi.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1,7 ve yüzde 5,1 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 5,1 düştü.

- İnşaat sektörü güven endeksi-

Temmuz ayında, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,8 azaldı. Geçen ay 84,71 olan inşaat sektörü güven endeksi, temmuzda 82,33 değerine geriledi.

İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında azalış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4,4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 1,7 azaldı.
 

AA