Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, 2009’dan bu yana en düşük seviyeden ralli yaparken, sanayi metalleri yükseliş gösteriyor. Metallerin değerlenmesinde Çin hükümetinin hisse senedi piyasasını istikrarlaşma çabalarını devam ettireceği açıklaması etkili oldu. Hisse senedi piyasası 2007’den bu yana en büyük düşüşü göstermişti.

Borular ve tellerde kullanılan sanayi metalleri, hisse senetlerinde Pazartesi günü yaşanan satış dalgasının ardından ayı piyasasına düşmenin eşiğine gelmişti. Metaller Salı günü yüzde 1 kadar yükseliş gösterdi. Çin hisse senetlerindeki gerileme, ekonomi ile ilgili endişeleri artırırken, dünyanın en büyük metal tüketicisinde talebin zarar görebileceği spekülasyonlarına neden oldu. Şanghay Bileşik Endeksi’nin yüzde 8.5’lik bir düşüş göstermesi menkul değer regülatörünü sistemik risklerin önlenmesine devam edileceğini duyurmaya teşvik etti. Endeks Salı günü yüzde 1.7 geriledi.

Sydney’deki CMC Markets baş piyasa stratejisti Ric Spooner, “Emtia piyasası için negatif etmenlerden biri de hisse senedi piyasasındaki volatilite oldu” dedi.

Bakır yükselişi yüzde 0.5’e azaltarak Hong Kong saati ile 15.14’te ton başına 5,215 dolardan işlem gördü. Bakır, 5 Mayıs’taki yüksek seviyesinden Pazartesi günkü kapanışa kadar yüzde 19.9 değer kaybetti. Yüzde 20 değer kaybı göstermesi bakırın ayı piyasasına düşmesine neden olabilir. Nikel yüzde 1.1 yükseldi, sanayi metalleri genel olarak güçlendi.

Bakır konmtratları New York’ta yüzde 0.3 yükselerek pound başında 2.3615 dolara geldi. Şanghay’da bakır kontratları, büyük bir değişiklik göstermeyerek ton başına 6,174 dolardan kapanış yaptı.